Przejdź do treści

Rakietowy tydzień firmy SpaceX

falcon 9

W przeciągu zaledwie 4 dni firma SpaceX przeprowadziła aż 3 loty orbitalne rakiety Falcon 9 z dwóch amerykańskich kosmodromów. W ostatnich misjach wyniesiony tajny ładunek dla Narodowego Biura Rozpoznania USA oraz kolejną grupę satelitów telekomunikacyjnych Starlink.


Tajna misja NROL-87

2 lutego 2022 r. SpaceX przeprowadził z kosmodromu Vandenberg w Kalifornii start rakiety Falcon 9 z tajnym ładunkiem Narodowego Biura Rozpoznania NROL-87. Start odbył się o 21.27 czasu polskiego ze stanowiska SLC-4E.

W misji wysłano z powodzeniem satelitę NROL-87, o którym jak to zwykle bywa w przypadku misji dla NRO nic nie wiadomo. Docelowa heliosynchroniczna orbita okołoziemska wskazuje, że może chodzić o szpiegowskiego satelitę optoelektronicznego nowej generacji. Była to trzecia misja w historii wykonana przez SpaceX dla Narodowego Biura Rozpoznania USA.

W locie wykorzystano nowy dolny stopień rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1071. Po jego odłączeniu się od górnej części rakiety stopień wrócił na Ziemię i wylądował o własnym napędzie na wyznaczonym lądowisku LZ-4 na terenie kosmodromu.


Kolejne Starlinki

Zaledwie dzień później z kosmodromu Kennedy Space Center na Florydzie wystartowała kolejna rakieta Falcon 9. 3 lutego o 19.13 ze stanowiska SLC-39A rozpoczął się lot z grupą 49 satelitów Starlink V1.5.

W misji Starlink 4-7 wysłano kolejnych 49 satelitów sieci Starlink. Starlink to budowany przez SpaceX system satelitów telekomunikacyjnych dostarczający szerokopasmowy dostęp do sieci Internet dla klientów znajdujących się przeważnie w miejscach, gdzie naziemne usługi są niedostępne bądź zawodne. Od wielu miesięcy trwają testy usługi Starlink, z której korzysta już w wielu krajach na całym świecie ponad 100 000 użytkowników.

 


Więcej o sieci Starlink


 

Omawiany lot Falcona 9 dostarczył kolejne satelity na 4. powłokę orbitalną sieci Starlink. Firma SpaceX buduje w pierwszej fazie swoją sieć na 5. powłokach. Do tej pory wysłała już ponad 2000 satelitów, większość na powłokę nr 1 o wysokości 550 km i inklinacji 53 stopni, która została jako pierwsza zakończona w 2021 r. Powłoka nr 4 obsadzana w tym starcie to orbity o parametrach 540 km wysokości i 53,2 stopni.

W locie Starlink 4-7 wykorzystano dolny stopień rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1061. Latał on już wcześniej w kosmos, brał udział w 5 misjach rakiety Falcon 9: załogowych lotach do ISS Crew-1 i Crew-2, towarowej misji do stacji CRS-23, locie z satelitą telekomunikacyjnym SXM-8 i misji z teleskopem rentgenowskim IXPE. Teraz ponownie stopień wrócił na Ziemię i wylądował na autonomicznej barce ASOG na Oceanie Atlantyckim. W misji wykorzystano też ponownie dwie połówki owiewki aerodynamicznej. Jedna z nich brała udział już w 5 innych lotach rakiety Falcon 9 co jest nowym rekordem firmy SpaceX.


Podsumowanie

Były to już 5. i 6. misja rakiety Falcon 9 w 2022 r. Początek roku dla firmy SpaceX zapowiada kolejne rekordy. Firma zakończyła już pierwszą fazę budowy sieci Starlink w 2021 r. W tym roku kontynuuje rozbudowę konstelacji telekomunikacyjnej. W planach jest dużo lotów dla klientów komercyjnych, w tym wysłanie amerykańskich bezzałogowych lądowników księżycowych. Do tego po dłuższej przerwie w 2022 r. zrealizowane zostaną też misje za pomocą rakiety Falcon Heavy.

Do tej pory na świecie przeprowadzono 11 udanych startów rakiet orbitalnych. W momencie publikacji tego artykułu, 5 lutego 2022 r. Rosja przeprowadziła swoją pierwszą misję w tym roku Neitron 1. Zostanie ona omówiona w osobnej relacji.

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: NS/SpaceX/SpaceNews

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Start rakiety Falcon 9 z misją NROL-87. Źródło: SpaceX.

Reklama