Już w najbliższą niedzielę poznamy nazwisko zwycięzcy tegorocznej, już 65 edycji Olimpiady Astronomicznej. To najbardziej prestiżowa rywalizacja młodych miłośników astronomii w Polsce, organizowana od 1957 roku.
Tradycyjnie, pierwszy etap Olimpiady odbywał się drogą korespondencyjną. Do półfinałów, które zostały zorganizowane w styczniu w Szczecinie, Toruniu, Warszawie i w Krakowie, zakwalifikowało się w tym roku 60 uczniów.
Wyłoniona grupa finalistów, którzy spotkają się w najbliższy weekend w Chorzowie, liczy 21 osób. Olimpijczycy będą musieli rozwiązać sześć zadań w trzech tercjach. Będą to zadania teoretyczne, z zakresu analizy danych, a także typowo obserwacyjne. Uczestnikom rywalizacji przyda się z pewnością także znajomość nieba, czyli rozpoznawanie gwiazdozbiorów, asteryzmów i obiektów mgławicowych.
Zmagania rozpoczną się w piątek na terenie Centrum Kongresowo – Biznesowego Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Ogłoszenie wyników będzie miało miejsce w samo południe w niedzielę, także w centrum Kongresowo - Biznesowym.
Będzie to ostatnia Olimpiada Astronomiczna odbywająca się poza murami Planetarium Śląskiego, które od 2018 roku jest przebudowywane i przekształcane w Planetarium – Śląski Park Nauki. Otwarcie obiektu planowane jest na pierwszą połowę czerwca – po czterech latach.
Czytaj więcej:
Źródło: Planetarium Śląskie i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie
Opracowanie: Elżbieta Kuligowska
Na zdjęciu: Uczestnicy i jurorzy zawodów finałowych 64. Olimpiady Astronomicznej, które odbyły się w Chorzowie w czerwcu 2021 r. Fot.: Tomasz Skowron.