Przejdź do treści

Intensywna rakietowa końcówka 2021 roku

sojuz

Ostatni miesiąc roku to jak zwykle większa intensywność lotów rakiet orbitalnych. A ten rok jest pod tym względem absolutnie rekordowy. Podsumowujemy jak wyglądają pod względem startów rakietowych ostatnie dni grudnia.


Lot do stacji kosmicznej kończy rekordowy rok SpaceX

Firma SpaceX zakończyła rekordowy rok udanym startem swojej rakiety Falcon 9 z misją zaopatrzeniową CRS-24 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 21 grudnia 2021 r. ze stanowiska LC-39A na kosmodromie na Florydzie rakieta Falcon 9 wyniosła w kierunku stacji statek Dragon 2.

W Dragonie znalazły się prawie 3 tony towaru, w tym eksperymenty naukowe, sprzęt do konserwacji stacji i zaopatrzenie dla obecnej załogi. Wśród wysłanych badań poleciała np. podręczna drukarka tkanek BioPrint FirstAid, która może pomóc astronautom w leczeniu ran czy 20. edycja eksperymentu CASIS PCG, w którym krystalizuje się na orbicie przeciwciała, aby lepiej poznać ich budowę i później wykorzystywać w terapiach nowotworowych.

W locie do ISS wykorzystano nowy egzemplarz dolnego stopnia rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1069. Człon po pierwszych kilku minutach lotu odłączył się od reszty rakiety i wrócił na Ziemię, lądując na autonomicznej barce JRTI na Oceanie Atlantyckim. Do stacji już po raz drugi poleciał statek zaopatrzeniowy o numerze seryjnym C209, brał on wcześniej również udział w misji towarowej CRS-22.

Łącznie firma SpaceX wykonała w tym roku 31 startów orbitalnych, co stanowi jej rekord.


Pierwszy Inmarsat 6. generacji

22 grudnia z kosmodromu Tanegashima w Japonii wystartowała rakieta H-IIA. W drugim i ostatnim w tym roku locie wyniosła na orbitę komercyjnego satelitę telekomunikacyjnego Inmarsat-6 F1.

Inmarsat to brytyjska firma oferująca usługi komunikacji satelitarnej. Od 2013 roku firma budowała sieć swoich satelitów Inmarsat 5. generacji. Ostatni przedstawiciel tego systemu trafił na orbitę w 2019 roku. Tegoroczny start to pierwszy lot z satelitą nowej, 6. serii. Inmarsat-6 to jeden z największych i najnowocześniejszych satelitów telekomunikacyjnych kiedykolwiek wysłanych.

Satelita waży prawie 5,5 t i bazuje na napędzanej silnikami elektrycznymi platformie Eurostar-3000 firmy Airbus Defence and Space. Umieszczono na nim ładunki do komunikacji w pasmach radiowych L i Ka. Za jego pomocą świadczone będą usługi komunikacji mobilnej, dostępu do Internetu, przemysłowego wsparcia Internetu Rzeczy (IoT), usługi ratunkowe dla lotnictwa i żeglugi oraz wsparcie dla pojazdów autonomicznych.


Kolejny tajemniczy ładunek serii Shiyan od Chin

Chiny wysłały 23 grudnia w przestrzeń kosmiczną parę satelitów Shiyan 12 01 oraz 02. To kolejny z wielu w ostatnich miesiącach  lotów poświęconych wysyłaniu satelitów eksperymentalnej serii Shiyan. Statki Shiyan mają testować technologie kosmiczne i często niewiele wiadomo o ich dokładnym przeznaczeniu.

Nie inaczej było tym razem. Para statków należących do nowej serii nazwanej Shiyan 12 ma wg oficjalnych informacji badać środowisko kosmiczne. Wiemy, że każdy z satelitów ma masę około 3 ton.

Zadanie wysłania satelitów na orbitę GTO (transferową do geostacjonarnej) zostało powierzone rakiecie Długi Marsz 7A - jednej z nowszych rakiet w chińskiej flotylli orbitalnej. Wariant 7A debiutował w 2020 r., chociaż swój pierwszy udany lot zaliczył dopiero w tym roku. Lot został przeprowadzony z kosmodromu Wenchang. Docelowo rakiety Długi Marsz 7 mają zastąpić serię Długi Marsz 2 wykorzystywaną obecnie intensywnie w lotach satelitarnych i będącą jedyną rakietą wysyłającą obecnie chińskie załogi na orbitę.


Nowy chiński obserwator zasobów

26 grudnia na kosmodromie Taiyuan odbył się start rakiety Długi Marsz 4C. W udanym locie wyniesiona została na orbitę para statków: satelita obserwacji Ziemi Ziyuan 1 (02E) oraz nanosatelita dla radioamatorów Xiwang 3.

Ziyuan-1 to seria satelitów obserwacji Ziemi w wysokiej rozdzielczości służąca głównie do oceny zasobów, monitoringu lądów oraz zarządzania kryzysowego. Większość satelitów tej serii została wysyłana w ramach partnerstwa chińsko-brazylijskiego. Ostanie ładunki jak np. 02D wysłany w 2019 r. służą już wyłącznie chińskim instytucjom publicznym. Na wysłanym satelicie Ziyuan-1 02E znajdują się dwa ładunki obrazujące w świetle widzialnym i bliskiej podczerwieni z możliwością rejestracji obrazów do rozdzielczości 5 m/px.


Coraz więcej satelitów OneWeb na niebie

Spółka Arianespace wykonała ostatni lot rakietowy w tym roku. We współpracy z rosyjskimi podmiotami przeprowadziła 27 grudnia udany lot rakiety Sojuz 2.1b z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Rakieta wyniosła w misji OneWeb 12 na orbitę kolejnych 36 satelitów sieci OneWeb.

OneWeb to komercyjna sieć satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, która ma dostarczać usług dostępu niskich opóźnień do sieci Internet. Po dzisiejszym locie na orbicie znajduje się już prawie 400 satelitów tego systemu. Docelowa planowana liczba satelitów w pierwszej fazie budowy sieci to 648. Spółka planuje dokończyć pierwszą fazę już w 2022 roku.


Podsumowanie

To najpewniej jeszcze nie wszystkie loty rakiet orbitalnych w 2021 roku. Prawdopodobne są kolejne starty rakietowe z Chin, a Rosjanie planują wieczorem 27 grudnia przeprowadzić 3. lot testowy rakiety Angara A5.

Do tej pory w mijającym roku przeprowadzono 132 udane starty orbitalne, co stanowi historyczny rekord.

 

 

 

 

Na podstawie: Roskosmos/Xinhua/NS

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz 2.1b przed startem misji OneWeb 12. Źródło: Arianespace.

 

 

Reklama