Najnowsze opowiadanie SF już na portalu

Łazik 04 - rysunek Łucji Kasiniak

Najnowszy numer Uranii (Urania 5-6/2023) jest już dostępny, a w nim opowiadanie SF pt. „Wrzenie w Kolonii X–1473” autorstwa Tomasza Szewczyka. Opowiadanie to można przeczytać również na portalu Uranii, a w niniejszej wiadomości - zapoznać się z postacią Autora, do czego serdecznie zapraszamy!

Wrzenie w Kolonii X–1473

Opowiadanie pt. „Wrzenie w Kolonii X–1473” napisane przez Tomasza Szewczyka inspirowane jest pracami Mikołaja Kopernika z zakresu ekonomii, przede wszystkim jego teorii znanej dziś pod nazwą prawa Kopernika-Greshama, wyłożonej w traktacie Monetae cudendae ratio. Imiona, nazwiska i nazwy własne w opowiadaniu nawiązują swobodnie do postaci, które przewinęły się przez życie Mikołaja Kopernika.

Tomasz Szewczyk

Tomasz Szewczyk, autor opowiadania pt. „Wrzenie w Kolonii X–1473”. Zbiory własne Autora.

Tomasz Szewczyk o sobie:

Jestem absolwentem prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz adwokatem Izby Adwokackiej w Warszawie. Obecnie mieszkam i pracuję w Reykjaviku, na Islandii. Moja przygoda z Islandią zaczęła się w 2014 roku, kiedy otrzymałem stypendium umożliwiające odbycie stażu w Instytucie Praw Człowieka Uniwersytetu Islandii (Mannréttindastofnun Háskóla Íslands). Owocem stażu był raport dot. praw uchodźców, wynikających z przepisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

W 2016 roku wróciłem do Polski, aby podjąć pracę w wyuczonym zawodzie. Odbyłem aplikację adwokacką i pracowałem w kancelarii adwokackiej w Warszawie. Po złożeniu egzaminu zawodowego i uzyskaniu tytułu adwokata, w 2021 roku postanowiłem wrócić na stałe do Reykjaviku. Obecnie pracuję w islandzkiej administracji rządowej jako doradca ds. rynku pracy. Pomagam osobom bezrobotnym zagranicznego pochodzenia w korzystaniu ze swoich praw, zdobywaniu nowych kwalifikacji i doświadczenia. Jestem również członkiem grupy roboczej Ministerstwa Polityki Społecznej, której zadaniem jest proponowanie zmian w prawie, celem poprawy sytuacji imigrantów na Islandii. Pisaniem prozy zajmuję się hobbystycznie.

Dodała: Joanna Molenda-Żakowicz

Na ilustracji: rysunek pt. Łazik 04 autorstwa Łucji Kasiniak