Przejdź do treści

Płaskoziemcy i post-apo, czyli nowe opowiadania SF już na portalu

Kobieca ręka pisząca w zeszycie, w tle kubek

Apokalipsa i co dalej? Czy ludzkość przetrwa, a jeśli tak, to kim się staniemy? A może to zwolennicy nienaukowych teorii są groźniejsi niż post-apokaliptyczne monstra? A może jedno nie wyklucza drugiego? Tyle pytań a tylko dwa opowiadania... Zachęcamy do pozostawania na bieżąco z zawartością działu Fantastyka naukowa oraz zapraszamy do poznania autorek świeżo opublikowanych tekstów: Pauliny Wojciechowskiej, autorki opowiadania „Popiół i krzem” oraz Patrycji Stenki, autorki opowiadania „Płaskoziemca spotyka Kopernika”.

 

Popiół i krzem

Paulina Wojciechowska, autorka opowiadania „Popiół i krzem”, to urodzona w 1991 roku w Sosnowcu absolwentka Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie, którą ukończyła na kierunku Inżynieria zarządzania. Obecnie jest w trakcie nauki na studiach drugiego stopnia. Pisze od jedenastego roku życia niezmiennie pod pseudonimem artystycznym Beatrycze, inspiracją do którego była główna bohaterka utworu Charles'a Baudelaire'a o tym samym tytule. W wieku lat czternastu zaczęła uczestniczyć w konkursach literackich oraz recytatorskich. Autorka wierszy, opowiadań fantastycznych i science–fiction, a także krótkich scenariuszy przedstawień teatralnych. 

Paulina Wojciechowska

Na zdjęciu: Paulina Wojciechowska, autorka opowiadania „Popiół i krzem”. Źródło: zbiory własne Autorki.

W opowiadaniu „Popiół i krzem”, którym Paulina Wojciechowska debiutuje na łamach portalu Uranii, pojawiają się wątki nawiązujące bezpośrednio do religii (zły bóg, demon, kapłan Marot, Biblijny Raj), występuje także motyw obowiązkowego przestrzegania higieny, by uniknąć pandemii (okadzanie), co jest nawiązaniem do źródła pandemii w Olsztynie. Wierzchowiec Aspa, którego poznamy czytając opowiadanie, porusza się w przestrzeni, analizując swoje położenie względem Ziemi (astronomia). W opowiadaniu wspominano również o systemie monetarnym istniejącym nawet w obliczu  kompletnej zagłady oraz o poszukiwaniu kryształów (ekonomia). Wszystkie te elementy można odnaleźć w życiu Mikołaja Kopernika.

 

Płaskoziemca spotyka Kopernika

Patrycja Stenka, autorka opowiadania „Płaskoziemca spotyka Kopernika”, z wykształcenia i zawodu jest nauczycielką geografii i doradczynią edukacyjno-zawodowym. Interesuje się astronomią i angażuje swoich uczniów do obserwacji nieba, co przynosi ciekawe rezultaty, jak np. inspirujące prezentacje czy projekty o Wszechświecie.

Z wewnętrznej potrzeby mogę określić się też poetką i bajkopisarką. Moje bajki i porady dla rodziców zamieszczam na stronie: www.ciocialeosia.pl Po godzinach tworzę i nagrywam słuchowiska dla dzieci pod nazwą Ciocia Leosia dostępne m.in. na YouTube. Dzięki tej pasji poznaję utalentowanych ludzi i mogę się rozwijać. Niedługo powstanie bajka o Kosmosie!  - mówi Patrycja Stenka

Od kilku lat uprawiam sporty wytrzymałościowe, w tym triathlon. Sport pozwala mi zachować równowagę w życiu prywatnym i zawodowym, a przy okazji osiągam sukcesy na zawodach. 

Kilka lat temu zaczęłam prowadzić podcast Silna Kobiet(k)a, gdzie poruszam tematy kobieco-wychowawcze, z moimi gościniami (dostępne na Spotify).

Patrycja Stenka

Na zdjęciu: Patrycja Stenka, autorka opowiadania „Płaskoziemca spotyka Kopernika”. Źródło: zbiory własne Autorki.

Patrycja Stenka debiutuje na łamach portalu Uranii opowiadaniem Płaskoziemca spotyka Kopernika”, które powstało z inspiracji dziełem Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich”, które Autorka czyta w wolnych chwilach między egzaminami z uczniami.

Jestem nauczycielką geografii i uwielbiam obserwować przyrodę naturalną za dnia, a nocą niebo. Przybliżam sobie informacje dotyczące rozwoju Sztucznej Inteligencji, w tym czat GPT 3. Stworzono już naszego wybitnego astronoma jako robota humanoidalnego, w Centrum Nauki Kopernik. Odpowiada na różne pytania i porusza się tak, jakby był żywy, a kto wie czy w przyszłości taki robot nie będzie podróżował w czasie? Nadal na świecie mamy grono płaskoziemców, czyli teoretyków Płaskiej Ziemi, sama się temu dziwię, choć lubię świat fantazji, to tutaj nie ma miejsca na fantazjowanie. Mikołaj Kopernik ma jeszcze wiele do zrobienia, nawet 480 lat po śmierci. Widzę to, bo mam kontakt z uczniami/młodzieżą i dalej potrzebują wielu wyjaśnień. Napisałam to opowiadanie w formie dialogu, aby był atrakcyjny dla młodych ludzi i nie tylko - wyjaśnia Patrycja.

 

Dodała: Joanna Molenda-Żakowicz

 

Źródło ilustracji: Unseen Studio / Unsplash

Reklama