Przejdź do treści

Fantastyczne Święta, czyli aż cztery nowe opowiadania SF na portalu

Mężczyzna piszący jednocześnie na laptopie i na papierze

Zapraszamy do przeczytania czterech opowiadań science-fiction nadesłanych na konkurs literacki Uranii „Fantasia Copernicana”, które pojawiły się niedawno na Portalu w dziale „Fantastyka naukowa” oraz do zapoznania się z postaciami Autorów. Zachęcamy też do nadsyłania swoich prac na konkurs literacki Uranii Nowe Dzienniki Gwiazdowe!

 

Istoty i nadistoty

Istoty i nadistoty” to opowiadanie autorstwa Edwina Sieredzińskiego. Jak sam o sobie mówi, Autor to „pasjonat nauki, który czasem próbuje ją czynnie uprawiać”:

W dawniejszych, jeszcze studenckich czasach udało mi się zorganizować ekspedycję na Jezioro Ochrydzkie w celu badania fauny najstarszego jeziora Europy. Stąd niektórzy nadal mnie określają jako zoologa. Jestem również amatorem pisarstwa, próbującym swoich sił w różnych gatunkach, choć na razie tworzę głównie do szuflady. Byłem czynnym uczestnikiem szeregu konwentów fantastyki, włączając w to również imprezy w randze Polconu, takie jak krakowski Imladris w 2022 roku czy łódzki Kapitularz w 2023 roku.

Aktualnie próbuję z różnym skutkiem przebranżowić się w stronę biologii molekularnej i komórkowej, lecz nie wiadomo, czy stare, młodzieńcze miłostki do przygody w terenie i w poszukiwaniu zwierząt nie zwyciężą – powiadają, że stara miłość nie rdzewieje.

Edwin Sieredziński

Na zdjęciu: Edwin Sieredzińaki, autor opowiadania „Istoty i nadistoty”. Źródło: zbiory własne Autora.

Prywatnie jestem zagorzałym melomanem, doceniającym rzeczy dobre w niemalże każdym gatunku czy rodzaju: od muzyki poważnej przez rock, jazz po muzykę elektroniczną. Gdybym miał wybierać grupę wszechczasów, uznałbym za taką King Crimson. W kręgu moich zainteresowań leży również historia, głównie wieku dwudziestego, co jest zapewne za sprawą znalezionej dawno temu karabinowej łuski z karabinu Mannlicher z czasów pierwszej wojny światowej. 

 

Rewers

Rewers” to opowiadanie autorstwa Andrzeja Gwizdałły. 

Pochodzę z Łodzi. Z wykształcenia jestem inżynierem mechanikiem oraz informatykiem – mówi o sobie pan Andrzej. Na co dzień mój czas pochłania praca (jestem programistą w branży Automotive) oraz wychowywanie trzyletniej córki. W wolnych chwilach staram się jednak znaleźć czas na pisanie  Książki z gatunku fantastyki towarzyszą mi, odkąd pamiętam. Wśród ulubionych autorów wymieniłbym Stanisława Lema, Stephena Kinga, Cormaca McCarthyego czy Jozefa Karika. Zdecydowanym numerem jeden jest jednak dla mnie Philip K Dick oraz jego niezwykle oryginalna twórczość. Pisaniem zajmuję się hobbystycznie od lat, jednak dopiero w tym roku zdecydowałem się na pierwsze próby opublikowania mojej twórczości. 

 

Andrzej Gwizdałła

Na zdjęciu: Andrzej Gwizdałła, autor opowiadania „Rewers". Źródło: zbiory własne Autora.

Dla Autora, główną inspiracją dla powstania tego opowiadania było najsłynniejsze odkrycie Mikołaja Kopernika, czyli heliocentryczny układ planetarny opisany w dziele jego autorstwa pod tytułem „O obrotach sfer niebieskich”. W tekście zawarto także wiele odniesień do innych wydarzeń i elementów z życia polskiego astronoma jak na przykład nazwy powiązanych z nim miejscowości, inne odkrycia czy nawiązanie do jego obecności w życiu Kościoła. Wpływ na powstanie tego opowiadania, miała także powieść Stanisława Lema pt. „Solaris”.

 

Spójrz na gwiazdy i Wadliwy towar

Spójrz na gwiazdy” i „Wadliwy towar” to opowiadania autorstwa Sergiusza Kołowrotnego. 

Jestem filologiem, językoznawcą, absolwentem Narodowego Uniwersytetu im. Mecznikowa w Odessie, a obecnie zdobywam drugie wyższe wykształcenie: jestem studentem Wyższej Szkoły Nauk Pedagogicznych w Warszawie – mówi o sobie pan Sergiusz. Przez wiele lat pracowałem jako dziennikarz i nauczyciel języka i literatury w zakładach edukacyjnych. Jestem autorem czterech wydanych książek dla dzieci, a także dwóch monografii naukowych na temat wdrażania zaawansowanych technologii informatycznych do branży edukacyjnej. Około stu moich opowiadań zostało opublikowanych w gazetach, czasopismach, almanachach w czterech krajach. Swoje opowiadania piszę w trzech językach-polskim, ukraińskim i rosyjskim.

Sergiusz Kołowrotny

Na zdjęciu: Sergiusz Kołowrotny, autor opowiadań „Spójrz na gwiazdy" i Wadliwy towar. Źródło: zbiory własne Autora.

 

Dodała: Joanna Molenda-Żakowicz

 

Zdjęcie ilustracyjne: PxHere. Licencja CC0. Domena publiczna.

Reklama