Przejdź do treści

Nowe opowiadania S-F już na portalu

Maszyna do pisania z kartką papieru z napisem "Write something"

Zapraszamy do przeczytania dwóch nowych opowiadań science-fiction nadesłanych na konkurs literacki Uranii „Fantasia Copernicana”. Tym razem motywem literackim, jaki wykorzystali Autorzy, było... porwanie. Kto kogo i w jakim celu uprowadził dowiedzą się Państwo z lektury prac. Zanim jednak do tego przejdziemy, zapraszamy do zapoznania się z postaciami Twórców.

 

Panoptikum

Panoptikum” to opowiadanie autorstwa Oskara Pajora, dla którego inspiracją były badania Mikołaja Kopernika w dziedzinie astronomii, dzieła „O obrotach sfer niebieskich” i „Mały komentarz” oraz ich wpływ na naukę, i sposób postrzegania człowieka we Wszechświecie. Niezwykle ważna była również sama postać Mikołaja Kopernika, jako osoby wybitnej, uzdolnionej w wielu dziedzinach.

Oskar Pajor o sobie:

Aktualnie w życiu, poza wychowywaniem czterolatka, nie zajmuję się niczym poważnym. Mieszkam w Pyrzycach, małej miejscowości pod Szczecinem i od 8 do 16 siedzę zamknięty w pokoju przed laptopem. Po godzinach pracy zamieniam się w małego chłopca podzielającego pasję syna do dinozaurów i kosmosu. 

Pisanie towarzyszy mi od czasów gimnazjalnych, obecnie jestem chwilę przed trzydziestką. Przez całą edukację szkolną skleciłem setki wierszy, w tym może kilka dobrych. Proza zastąpiła poezję i w niej odnajduję siebie. 

W tym roku postanowiłem trochę wychylić się ze swoją twórczością zza zasłoniętej kotary. Moje opowiadanie zdobyło wyróżnienie w konkursie literackim Więcej niż człowiek odbywającym się w ramach wydarzenia Fantastyka 2023 dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To ogromna radość zobaczyć gdzieś swój tekst!

Wszystkim, którzy zdecydują się przeczytać Panoptikum, życzę miłej lektury!

Oskar Pajor

Na zdjęciu: Oskar Pajor, autor opowiadania „Panoptikum”. Źródło: zbiory własne Autora.

 

Rozmowa geocentrycznego Kopernika ze współczesnym człowiekiem

Rozmowa geocentrycznego Kopernika ze współczesnym człowiekiem” to opowiadanie autorstwa Maji Stępak, którą do napisania tej pracy zainspirowała opracowana przez Mikołaja Kopernika teoria heliocentryczna.

Urodzona w roku 2007 Maja Stępak to chodząca wiecznie z głową w chmurach marzycielka. Pełnoetatowa kociara, uwielbiająca fantastykę naukową i fantasy we wszystkich ich formach - począwszy od książek i filmów, po krótkie historie własnego autorstwa.

Maja Stępak o sobie:

Dzień bez wędrowania myślami do tajemniczej, magicznej krainy, która istnieje tylko w mojej głowie i próby przelania dziejących się w niej historii na kartkę papieru to dla mnie dzień stracony - mówi o sobie Autorka. 

W wolnym czasie lubię spacerować długimi godzinami, wykonywać amatorskie projekty w programach graficznych i uczyć się języków obcych. 

Maja Stępak

Na zdjęciu: Maja Stępak, autorka opowiadania „Rozmowa geocentrycznego Kopernika ze współczesnym człowiekiem”. Źródło: zbiory własne Autorki.

 

Dodała: Joanna Molenda-Żakowicz

 

Zdjęcie ilustracyjne: Markus Winkler / Unsplash

Reklama