Przejdź do treści

Rakieta Falcon 9 wyniosła 52 satelity Starlink i 2 ładunki dla klientów w misji Starlink L26

img

Ze stanowiska SLC-39A na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9 z zestawem 52 satelitów Starlink i dwoma dodatkowymi komercyjnymi ładunkami.

Misję Starlink L26 przeprowadzono 16 maja 2021 r. Rakieta Falcon 9 wystartowała o 0:58 w nocy czasu polskiego. Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie. 54 minuty po starcie drugie i ostatnie odpalenie zakończył górny stopień rakiety. Już 2 minuty później wypuścił on pierwszego satelitę komercyjnego Tyvak-0130 na orbicie o wymiarach 562 km na 582 km. Trzy i pół minuty później odłączony też został satelita firmy Capella Space. Ostatnie zostały wypuszczone satelity Starlink – wszystkie 52 statki zostały jednocześnie wyrzucone przez górny stopień rakiety 1 godzinę i 38 minut od startu.

Do tego lotu wykorzystano używany dolny stopień rakiety o oznaczeniu B1058. Latał on wcześniej w siedmiu misjach: pierwszym załogowy locie SpaceX Demo-2 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ANASIS-IIStarlink L12, towarowej misji CRS-21 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, misji Transporter-1 oraz Starlink L20 i w kwietniu 2021 r. Starlink L23.

To już był 8. raz kiedy dolny stopień ponownie powrócił na Ziemię. Po wykonanym locie wylądował o własnym napędzie na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim. W misji wykorzystano też ponownie owiewki aerodynamiczne na ładunek, które brały już udział w poprzednich misjach.


O sieci Starlink

Starlink to – budowana przez firmę SpaceX – sieć satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej, która ma zapewnić tani dostęp do sieci Internet w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

Sieć składa się już z ponad 1500 działających satelitów. Prawie wszystkie okupują powłokę o wysokości 550 km i inklinacji 53 stopni. Docelowo ma się tam znaleźć 1584 ładunków. Do uzupełnienia tej pierwszej warstwy brakuje już tylko wykonania jednej misji. Na orbicie polarnej, gdzie ma zostać umieszczonych ponad 300 satelitów, wysłano na razie 10 satelitów.

 


Więcej o sieci Starlink


 

Każdy z wysłanych satelitów Starlink pierwszej generacji (V1) ma masę około 260 kg i jest wyposażony w anteny obsługujące pasma radiowe Ka i Ku. Statki mają zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od anten. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają swoje pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.

W ramach testowej usługi beta z dostępu do Internetu przez satelity Starlink korzysta już ponad 10 000 użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. Testują też użytkownicy z innych państw: Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Austrii czy Holandii.

SpaceX ogłosiło też 13 maja podpisanie partnerstwa z Google. Centra danych Google Cloud zostaną wyposażone w stacje naziemne Starlink i firmy mają wspólnie korzystać z infrastruktury chmurowej od Google i satelitarnej od Starlink, by oferować bezpieczny dostęp do chmury danych i aplikacji tworzonych w jej oparciu.


O pozostałych satelitach wysłanych w tej misji

Oprócz satelitów Starlink firmy SpaceX na orbicie dzięki tej misji znalazła się też para komercyjnych ładunków od zewnętrznych klientów. Firma Capella Space przygotowała do tego lotu satelitę Capella Whitney 4. Capella Space buduje sieć satelitów obserwacji radarowej za pomocą radarów syntetycznej apertury SAR. Docelowo chce zbudować konstelację składającą się z 32 urządzeń.

FIrma Tyvak Nano-Satellite Systems wysłała dzięki tej misji na orbitę satelitę Tyvak-0130 do prowadzenia optycznych obserwacji astronomicznych.
 

Podsumowanie

Był to 41. udany start rakiety orbitalnej na świecie w 2021 r. i 15. start rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. SpaceX przygotowuje się teraz do misji dla klientów. Jeszcze w maju poleci kolejna misja Starlink, ale w czerwcu już planowane jest wysłanie statku towarowego Dragon 2 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji CRS-22 oraz satelity GPS III SV05.

 

Więcej informacji:

Na podstawie: SpaceX/SpaceNews

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca w jednej z wcześniejszych misji z satelitami Starlink L25. Źródło: SpaceX.

Reklama