Przejdź do treści

SpaceX wysyła zaopatrzenie do stacji ISS w misji CRS-25

falcon 9

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej statek zaopatrzeniowy Dragon 2 w kontraktowej misji towarowej z NASA CRS-25.

Lot rakietowy CRS-25 został przeprowadzony 14 lipca 2022 roku. Rakieta Falcon 9 wystartowała ze stanowiska SLC-39A na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie o 20.44 czasu lokalnego. Wszystkie fazy misji przebiegły pomyślnie i po niecałych 12 minutach 2. stopień rakiety wypuścił Dragona na wstępnej orbicie okołoziemskiej. Z tej pozycji statek wykona manewry orbitalnej przy użyciu własnego napędu, żeby zbliżyć się i zadokować do stacji.

W misji wykorzystano używany dolny stopień rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1067. Brał on już udział wcześniej w czterech misjach orbitalnych: CRS-22 do ISS, załogowych lotach do ISS Crew-3 i Crew-4 oraz w komercyjnej misji satelity TurkSat 5B. Człon kolejny raz powrócił na Ziemię i wylądował na autonomicznej barce ASOG na Oceanie Atlantyckim.


O misji CRS-25

CRS-25 to 25. komercyjna misja poświęcona wynoszeniu dla NASA towaru do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W tym locie wykorzystano kapsułę C208, która wykonała już wcześniej dwa loty kosmiczne do stacji: CRS-21 w 2020 r. i CRS-23 w 2021 r. C208 jest pierwszym latającym egzemplarzem statku Dragon 2. generacji. Po tej misji jest też pierwszym, który wykonał trzy loty w przestrzeń kosmiczną.

Lot misji CRS-25 miał początkowo odbyć się parę miesięcy wcześniej, ale został opóźniony z powodu wykrycia wycieku monometylohydrazyny (jednoskładnikowego paliwa silniczków manewrowych Draco). Po zidentyfikowaniu źródła wycieku konieczne było wykonanie kilku wymian w systemie napędowym.

Statek Dragon 2 wyniósł w tej misji 2630 kg towaru: eksperymentów naukowych, sprzętu konserwacyjnego, zaopatrzenia dla załogi. W zewnętrznym niehermetyzowanym bagażniku umieszczono dwa urządzenia. NASA wraz z Jet Propulsion Laboratory zbudowała instrument EMIT (Earth Surface Mineral Dust Source Investigation). EMIT zostanie zamontowany na zewnątrz stacji i będzie prowadził badania składu mineralnego pyłów w suchych miejscach na Ziemi. JPL wysłał również w tym locie w niehermetyzowanej sekcji statku jednostkę ładowania/rozładowywania baterii do testów technologii kosmicznych.

emit
Technicy składający instrument EMIT. Źródło: NASA/JPL-Caltech.

W samej kapsule statku Dragon 2 znalazła również duża ilość nowych eksperymentów naukowych do wykonania na pokładzie ISS. Poleciało na przykład badanie Immunosenescence, które będzie sprawdzało wpływ mikrograwitacji na działanie komórek związanych z układem odpornościowym, które biorą udział w procesie starzenia się organizmu. Innym nowym medycznym eksperymentem jest Genes in Space 9. Na stację przyleci urządzenie do produkowania białek bez konieczności rozwijania żywych komórek. Sprawdzone zostaną też biosensory wykrywające konkretne cząsteczki chemiczne bez użycia komórek.

Jeżeli będziemy chcieli kiedyś wybudować stałe bazy na powierzchni Księżyca, a później Marsa, trzeba będzie opracować technologię budowy obiektów przy pomocy dostępnych na miejscu materiałów. Ma w tym pomóc eksperyment Biopolymer Research for In-Situ Capabilities. Badanie sprawdzi wpływ mikrograwitacji na powstawanie biopolimerowego kompozytu glebowego, który może zastąpić na Księżycu czy Marsie beton.

W misji CRS-25 na pokładzie Dragona podróżuje też pięć nanosatelitów standardu CubeSat, wysłanych w ramach edukacyjnego programu NASA ELaNa 45. Jeden z tych satelitów to BeaverCube – nanosatelita CubeSat 3U zbudowany w MIT, który użyje kamer do fotografowania ziemskich oceanów i mierzenia temperatury wierzchołków chmur i powierzchni wody. Celem misji jest ustalenie koncentracji fitoplanktonu. Wszystkie pozostałe nanosatelity zostały zbudowane w amerykańskich uczelniach i instytucie badawczym NASA Ames Research Center.


Podsumowanie

Była to już 30. misja rakiety Falcon 9 w 2022 roku. Druga połowa lipca pozostaje bardzo intensywna dla firmy SpaceX. W planach są trzy loty orbitalne poświęcone budowie sieci telekomunikacyjnej Starlink.

Statek Dragon 2 CRS-25 zadokuje do portu w module Harmony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 16 lipca około 17.20 czasu polskiego. Pozostanie na stacji przez około miesiąc.

Obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trwa 67. Ekspedycja. Na pokładzie kompleksu znajduje się siedmiu astronautów: Amerykanie Kjell Lindgren, Bob Hines, Jessica Watkins, Włoszka Samantha Cristoforetti i Rosjanie Oleg Artemiew, Denis Matwiejew i Sergiej Korsakow.

 

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: NASA/SpaceX/NSF

Opracowanie: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu tytułowym: Rakieta Falcon 9 startująca z misją towarową Dragon 2 CRS=25. Źródło: NASA/Kim Shiflett.

Reklama