Tegoroczne hity w portalu Uranii

Te wiadomości czytaliście najchętniej w naszym portalu w roku 2014. Poznajcie hity portalu Uranii.

W roku 2014 w portalu Uranii pojawiło się prawie 160 wiadomości oraz wiele różnych innych materiałów. Ale skupmy się na wiadomościach, aktualnościach, niusach, newsach, nowinkach - czy jak kto lubi je nazywać. Informowaliśmy na bieżąco o najciekawszych odkryciach w badaniach Wszechświata, a także o różnych konkursach i innej działalności związanej z astronomią. Poznajmy top 10 astronomicznych wiadomości roku 2014.

Największym hitem wśród Czytelników portalu Uranii okazała się notatka zatytułowana "Odkryto planetę wielkości Ziemi w tzw. strefie życia", którą opublikowaliśmy 17 kwietnia. Przedstawia ona informacje na temat odkrycia dokonanego w ramach amerykańskiej misji Kepler. Planeta pozasłoneczna Kepler-186f znajduje się około 500 lat świetlnych od nas, ma rozmiary bardzo zbliżone do rozmiarów Ziemi, a na dodatek znajduje się w tzw. strefie życia, czyli obszarze wokół gwiazdy, w którym na powierzchni planety może występować woda w stanie ciekłym. Wyniki badań egzoplanety Kepler-186f opublikowane zostały w czasopiśmie "Science".

Niespodziewanie na drugim miejscu znalazła się wiadomość zatytułowana Konkurs dla szkół "Nasza przygoda z astronomią". Jest to ogłoszenie konkursu prowadzonego przez redakcję "Uranii" dla szkół biorących udział w projekcie prenumerat sponsorowanych z dopłatami z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt będzie kontynuowany także w roku 2015 - zachęcamy szkoły, nauczycieli i uczniów do udziału.

Pozycję trzecią zajął tekst pt. "ESA i CERN będą współpracować ze sobą", który przedstawia podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), a Europejską Organizacją Badań Jądrowych (CERN). Wiadomość ukazała się 29 marca.

Czwarta pod względem popularności wiadomość jest z 30 maja i dotyczy innego konkursu. Tekst pt. "Konkurs dla polskich uczniów na udział w ESO Astronomy Camp 2014" jest ogłoszeniem o rozpoczęciu konkursu dla młodzieży, w którym nagrodami były stypendia pokrywające koszty udziału w międzynarodowym obozie astronomicznych we Włoszech. W konkursie wzięło udział ponad 50 uczniów z Polski, a sześcioro z nich jest obecnie w Obserwatorium Aosta Valley w Saint-Barthelemy we włoskich Alpach na trwającym od Świąt do Nowego Roku obozie.

Numer pięć to "Zdjęcia z lądowania na komecie", czyli fotografie przesłane przez lądownik Philae, który osiadł na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Zdjęcia zamieszczono 12 listopada i pochodzą od Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Top 10 wiadomości z roku 2014:
  1. Odkryto planetę wielkości Ziemi w tzw. strefie życia
  2. Konkurs dla szkół "Nasza przygoda z astronomią"
  3. ESA i CERN będą współpracować ze sobą
  4. Konkurs dla polskich uczniów na udział w ESO Astronomy Camp 2014