Przejdź do treści

Crew Dragon Resilience dokuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

img

Statek Crew Dragon firmy SpaceX z czwórką astronautów na pokładzie zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po ponad dobie od startu 

Rakieta Falcon 9 wyniosła 16 listopada w kierunku ISS statek Resilience Crew Dragon. Lot przebiegł pomyślnie i załoga została umieszczona na wstępnej orbicie okołoziemskiej.

Podczas lotu do stacji pojawiło się parę drobnych problemów, ale niezagrażających życiu załogi. Przestały działać podgrzewacze paliwa silników manewrowych Draco przez zbyt konserwatywne ustawienia ich pracy oraz pojawił się problem z systemami kontroli termicznej. Obie usterki zostały naprawione i statek mógł przystąpić do manewrowania w celu spotkania się ze stacją.

Po serii odpaleń napędu statek podleciał do stacji. O 4:50 nad ranem czasu polskiego statek znalazł się w odległości 20 m od portu dokującego w amerykańskim module Harmony. Parę minut później potwierdzono gotowość do dokowania. Statek w pełni autonomicznie przytwierdził się do portu IDA-2 w module Harmony o 5:01.

Po sprawdzeniu szczelności dokowania, udanej procedurze połączenia statku z systemami stacji i wyrównaniu ciśnienia załoga mogła otworzyć włazy z obu stron i po godzinie 7:00 na pokład ISS weszli przybyli astronauci: Michael Hopkins, Victor Glover, dr Shannon Walker (wszyscy USA) i dr Soichi Noguchi (Japonia).

Przeczytaj więcej o misji Crew 1!

 

Na podstawie: NASA/SpaceX

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Załoga Ekspedycji 64 (po lewej) i przybyła na stację załoga misji Crew 1. Źródło: NASA.


 

Reklama