Przejdź do treści

Falcon 9 wynosi hiszpańskiego satelitę telekomunikacyjnego Amazonas Nexus

falcon 9

W wieczornym starcie rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wysłała na orbitę satelitę telekomunikacyjnego hiszpańskiego operatora Hispasat.

SpaceX wystrzelił 7 lutego 2023 r. swoją 9. w tym roku misję kosmiczną. Rakieta Falcon 9 wystartowała o 2.32 w nocy czasu polskiego ze stanowiska SLC-40 na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie wynosząc satelitę telekomunikacyjnego Amazonas Nexus.

Lot przebiegł pomyślnie i satelitę poprawnie wypuszczono na orbicie transferowej do pozycji geostacjonarnej. Na satelicie Amazonas Nexus oprócz sprzętu do świadczenia usług telekomunikacyjnych znalazł się też ładunek Pathfinder 2 od Sił Kosmicznych USA.

W misji wykorzystano używany dolny stopień rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1073. Brał on już wcześniej udział w 5 misjach: Starlink 4-15SES-22, Starlink 4-26Starlink 4-35 i ostatnio w grudniu 2022 r. locie z japońskim lądownikiem księżycowym HAKUTO-R. Tak jak w każdym poprzednim przypadku człon po zakończonej pracy i odłączeniu się od reszty rakiety powrócił na Ziemię. Wylądował o własnym napędzie na barce JRTI na Oceanie Atlantyckim.


O satelicie Amazonas Nexus

Amazonas Nexus to duży telekomunikacyjny satelita zbudowany dla hiszpańskiego operatora Hispasat przez Thales Alenia Space. Statek ma trafić na orbitę geostacjonarną i pozycję 61 W, skąd będzie świadczył usługi łączności, przesyłu danych i dostępu do Internetu dla mobilnych użytkowników morskich i lotniczych na Oceanie Atlantyckim, klientów na obu Amerykach oraz użytkowników w Grenlandii i na platformach morskich.

Amazonas Nexus bazuje na platformie satelitarnej Spacebus NEO 200. To nowoczesna platforma przeznaczona dla satelitów telekomunikacyjnych, napędzana wyłącznie silnikami elektrycznymi. Spacebus NEO dostarczy minimum 20 kW mocy ze swoich paneli słonecznych i jest przeznaczona do użytkowania na orbicie przez okres 15 lat. Platforma powstała we współpracy Thales Alenia Space z europejską agencją kosmiczną ESA. Debiutowała w locie Eutelsat Konnect w 2020 r., a wersja o takim rozmiarze w 2021 r. w locie z satelitą SES 17.

Amazonas Nexus ma masę 4150 kg i został wyposażony w ładunek telekomunikacyjny wysokiej przepustowości z transponderami obsługującymi radiowe pasma Ka i Ku. Na satelicie znajduje się 5. generacja procesora cyfrowego DTP (Digital Transparent Processor) umożliwiającego elastyczne sterowanie kanałami komunikacyjnymi w przestrzeni (przydzielenie konkretnej wiązki) i paśmie (przydzielenie częstotliwości). Docelowo satelita ma zastąpić Amazonas 2 działającego od 2009 r. na tej samej pozycji orbitalnej.

Dodatkowym ładunkiem umieszczonym na platformie jest Pathfinder 2 dla Sił Kosmicznych USA. Składa się z urządzenia do bezpiecznej szyfrowanej komunikacji w paśmie VHF na częstotliwości używanej w lotnictwie.


Podsumowanie

Była to już 9. misja rakietowa firmy SpaceX w 2023 r. Amerykańska firma do tej chwili wykonała większość startów rakietowych na świecie. Łącznie na świecie do tej pory wykonano 17 udanych lotów na orbitę. Już 11 lutego z sąsiedniego stanowiska SLC-39A na florydzkim kosmodromie ma wystartować kolejna rakieta Falcon 9 z zestawem satelitów Starlink.

 

 

Opracowanie: Rafał Grabiański

Na podstawie: SpaceX/ESA/Hispasat

 

Na zdjęciu tytułowym: Rakieta Falcon 9 lecąca z misją Amazonas Nexus. Zdjęcie wykonano techniką długiego naświetlania. Widać ślad ogniowy silników 1. stopnia rakiety. Źródło: SpaceX

 

Reklama