Przejdź do treści

Sesja naukowa OBSERVO ERGO SUM w Krakowie

Baner konferencji  OBSERVO ERGO SUM pamięć i rozwój  Kraków, 28-29 maja 2022

28 i 29 maja w Toruniu odbędzie się sesja naukowa „Obsevo ergo sum”. Inspiracją do jej zorganizowania są przypadające w bieżącym roku rocznice: 140. urodzin prof. Tadeusza Banachiewicza oraz 100. założenia stacji astronomicznej na Lubomirze.

Prof. Tadeusz Banachiewicz – w latach 1919–1954 dyrektor Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (OAUJ) – był astronomem, matematykiem i geodetą, twórcą rachunku krakowianowego, inicjatorem programu obserwacji gwiazd zmiennych zaćmieniowych oraz pomysłodawcą badań radioastronomicznych w Krakowie. Dokładnie sto lat temu, w 1922 roku, z inicjatywy prof. Banachiewicza powstała stacja astronomiczna na Łysinie (Lubomirze), gdzie Lucjan Orkisz odkrył pierwszą „polską” kometę.

Celem konferencji, obok przypomnienia sylwetki i dorobku prof. Banachiewicza, jest również przegląd odkryć dokonanych w stacji na Lubomirze (gwiazdy zmienne, komety) i pochylenie się nad najnowszymi dokonaniami pracowników OAUJ w dziedzinie astronomii optycznej oraz wizją przyszłych badań w tej dziedzinie.

Najważniejsze zagadnienia, które zostaną omówione podczas sesji, to:

  • 140. rocznica urodzin prof. Tadeusza Banachiewicza,
  • 100 lat stacji astronomicznej na Lubomirze,
  • historia krakowskiej astronomii,
  • obserwacje gwiazd zmiennych i galaktyk,
  • współczesne badania planetoid i komet,
  • przyszłość astronomii optycznej w OAUJ.

 

Miejsce: Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Organizatorami sesji są OAUJ w Krakowie i Stowarzyszenie Astronomia Nova.

 

Plakat sesji do pobrania

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: OAUJ

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Reklama