Przejdź do treści

Tysiąc pobrań najstarszego numeru Uranii

Urania nr 1/1922
Cyfrowe Archiwum Uranii zadebiutowało w sierpniu 2013 r. Dzisiaj licznik pobrań pliku PDF z najstarszym numerem czasopisma (1/1922) przekroczył tysiąc.

Nie wiemy kto pobrał historyczny, pierwszy numer Uranii po raz tysięczny - internauta, czy internautka, osoba młoda, czy starsza, Polak, a może cudzoziemiec - ale bardzo nas cieszy tak duża popularność cyfrowego archiwum. Wersja "Uranii" 1/1922 w drugim formacie, DjVu, jest mniej popularna, pobrano ją do tej pory 119 razy.

"Urania", w roku 1922 nosząca tytuł "Uranja", gdyż takie były prawidła ówczesnej polskiej ortografii, to jedno z najstarszych na świecie czasopism popularnonaukowych poświęconych astronomii. Przykładowo miesięcznik "Sky & Telescope" powstał w 1941 roku z połączenia "The Sky" (ukazującego się od 1935 r.) oraz "The Telescope" (istniejącego od 1931 r.).

Nie jest wykluczone, że Urania jest nawet najstarsza na świecie spośród czasopism popularnonaukowych, które obecnie się ukazują (są starsze, ale naukowe). Tak sugerowali uczestnicy międzynarodowej konferencji Communicating Astronomy with the Public (CAP 2013), która odbyła się w połowie października w Warszawie. Jeżeli ktoś z Czytelników zna starsze czasopismo o astronomii ukazujące się w innym kraju, to bardzo prosimy o informację jaki to tytuł.

Aktualnie w archiwum dostępne są zeskanowane numery "Uranii" z lat międzywojennych. Niedługo rozbudujemy je o indeks umożliwiający wyszukiwanie, a także o spisy treści roczników. Wkrótce także skany kolejnych numerów naszego czasopisma, tym razem już z lat powojennych. Z archiwum można korzystać bezpłatnie, a pliki w formatach PDF lub DjVu pobierać na swój komputer, do użytku własnego, albo do celów edukacyjnych.

Więcej informacji:Reklama