Przejdź do treści

Ekspansja Starlinków trwa. Drugi zestaw satelitów wysłany w październiku

img

Z kosmodromu Kennedy Space Center na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9 z 14. serią satelitów telekomunikacyjnych Starlink.

Rakieta wzniosła się w powietrze 18 października o 8:27 czasu lokalnego ze stanowiska LC-39A. Wszystkie etapy lotu przebiegły pomyślnie i satelity zostały wypuszczone przez górny stopień rakiety na wstępnej orbicie 263 km na 279 km.

SpaceX wystrzelił do tej pory 713 satelitów budowanej przez siebie sieci Starlink. Sieć Starlink to – budowany przez firmę SpaceX – system satelitów telekomunikacyjnych na niskiej orbicie okołoziemskiej, który ma zapewnić dostęp do sieci Internet w miejscach, gdzie naziemny dostęp do takich usług jest zawodny lub go nie ma.

Każdy z wysłanych satelitów waży około 260 kg i jest wyposażony w specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od anten. Po wypuszczeniu na orbicie satelity rozkładają swoje pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową o wysokości 550 km.

 


Więcej o sieci Starlink na naszej specjalnej stronie


 

Teraz w 14. dużej misji (13. z satelitami wersji 1.0) wysłano kolejnych 60 statków. Obecnie trwają testy usługi dostępu do Internetu za pomocą sieci Starlink dla pracowników firmy SpaceX i ich rodzin. Z informacji podawanych przez SpaceX w miejscach objętych zasięgiem udaje się osiągać przepustowość ściągania 100 Mb/s i opóźnienia poniżej 40 ms.

Firma ma wkrótce uruchomić regionalne testy beta usługi dla chętnych użytkowników w północnych Stanach Zjednoczonych i południowej Kanadzie. Z usługi mógł już korzystać np. Departament Wojskowy Stanu Waszyngton, w którym używano terminali dostarczonych przez SpaceX na potrzeby służb ratowniczych i mieszkańców w Malden, gdzie we wrześniu pożary lasów dokonały dużych zniszczeń w mieście.

Falcon 9 wykorzystany w tym locie składał się z górnego stopnia o numerze seryjnym 1051.6, który był już ponownie wykorzystywany wcześniej pięć razy. Za jego pomocą w marcu 2019 r. zrealizowano misję DM-1 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, misję RADARSAT oraz 3 misje satelitów Starlink: L3, L6 i L9.

Stopień po raz szósty wrócił na Ziemię i wylądował z wykorzystaniem własnego napędu na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim.

To już druga misja Starlink w październiku. Zaledwie 12 dni temu inna rakieta Falcon 9 wyniosła 13. paczkę. Już przygotowywany jest też kolejny start z 14. serią. Lot ten może zostać przeprowadzony najwcześniej 21 października.

 

Na podstawie: SpaceX

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Startująca rakieta Falcon 9 z satelitami Starlink L13. Źródło: SpaceX.


 

Reklama