Przejdź do treści

Falcon 9 wysyła 60 satelitów Starlink w misji L22

img

Z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta  Falcon 9 z zestawem 60 satelitów telekomunikacyjnych sieci Starlink. Była to już 25. misja poświęcona budowie tego systemu.

Rakieta Falcon 9 wystartowała ze stanowiska SLC-40 na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie 24 marca 2021 r. o 4.28 rano czasu lokalnego. Lot przebiegł pomyślnie i nieco ponad godzinę po starcie 60 statków Starlink zostało wypuszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Była to 9. misja rakieta Falcon 9 przeprowadzona przez SpaceX w 2021 roku. Przeważająca część, bo 7 z tych misji były poświęcone rozbudowie megakonstelacji telekomunikacyjnej Starlink. SpaceX dysponuje już flotyllą składającą się z ponad 1300 aktywnych satelitów.

W misji wykorzystano dolny stopień rakiety o oznaczeniu B1060. Brał on wcześniej udział w 5 misjach: GPS III SV03, Starlink L11, Starlink L14, TurkSat 5A i Starlink L18. I tym razem powrócił on na Ziemię po wykonanej pracy i wylądował o własnym napędzie na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim.

SpaceX wykonał dzisiejszą misję o oznaczeniu Starlink L22 dokładnie w 15. rocznicę swojej pierwszej próby orbitalnej. 24 marca 2006 r. pierwszą, nieudaną próbę wejścia na orbitę wykonała rakieta Falcon 1. Dzisiejszy lot był już 121. misją przeprowadzoną przez SpaceX i 113. lotem rakiety Falcon 9.


O sieci Starlink

Firma SpaceX bardzo szybko rozbudowuje sieć satelitów telekomunikacyjnych Starlink, które świadczą usługę dostępu do sieci Internet w miejscach, gdzie naziemne usługi nie są dostępne lub są bardzo drogie i niestabilne.

W tej chwili sieć składa się z ponad 1300 działających satelitów, z czego większość okupuje powłokę o wysokości 550 km i inklinacji 53 stopni. Docelowo ma się tam znaleźć 1584 ładunków. Firma SpaceX chce tego dokonać jeszcze do końca tego roku, by poszerzyć swoje zasięgi. Na orbicie polarnej, gdzie ma zostać umieszczonych ponad 300 satelitów, wysłano na razie 10 satelitów. 

 


Więcej o sieci Starlink


 

Każdy z wysłanych satelitów Starlink pierwszej generacji (V1) ma masę około 260 kg i jest wyposażony w anteny obsługujące pasma radiowe Ka i Ku. Statki mają zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od anten. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają swoje pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.


Starlink zawitał do Europy

W ramach testowej usługi beta z dostępu do Internetu przez satelity Starlink korzysta już ponad 10 000 użytkowników ze Stanów Zjednoczonych. Testerzy raportują dostęp do sieci z osiąganą przepustowością do 100-120 Mb/s i opóźnieniami 40 ms. W lutym firma SpaceX uruchomiła przedsprzedaż regularnej usługi, którą spodziewa się otworzyć w drugiej połowie 2021 r.

Obecni testerzy usługi korzystają z sieci w szerokościach geograficznych 37-54 N. Stopniowo poszerzana jest liczba miejsc, gdzie można testować sieć. Pojawiły się pierwsze raporty od użytkowników w Wielkiej Brytanii (Anglii). SpaceX poinformował, że jeszcze w tym miesiącu swoje zestawy dostaną testerzy z Niemiec, Nowej Zelandii i innych regionów Wielkiej Brytanii (Walii, Szkocji czy Irlandii Północnej).

Szybki rozrost sieci można przypisywać kilku czynnikom: bardzo wysokiej częstotliwości startów rakiet Falcon 9, którą firma SpaceX osiąga między innymi za sprawą wielokrotnego wykorzystania dolnego stopnia rakiety i owiewek aerodynamicznych oraz tempie produkcji satelitów pierwszej generacji. Obecnie fabryka w Seatlle jest w stanie wytworzyć 6 satelitów Starlink dziennie.

 

Podsumowanie

Szybkie tempo startów rakiet Falcon 9 z satelitami Starlink powinno zostać podtrzymane. Już na początku kwietnia planowana jest kolejna misja L23. Oprócz tego firma SpaceX przygotowuje się do kolejnego lotu załogowego. Na 22 kwietnia planowana jest misja Crew-2 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Opisywany start Falcona 9 był 24. udanym startem rakiety orbitalnej w 2021 roku na świecie.
 

 

Na podstawie: NSF/SpaceX/SoaceNews

Opracował: Rafał Grabiański
 

Więcej informacji:

 
 
Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z zestawem satelitów Starlink L21 14 marca 2021 r.. Źródło: SpaceX.

 

 

Reklama