Nowe opowiadania SF już na Portalu!

Maszyna do pisania, obok papeteria i kwiaty szałwii.

Zapraszamy do przeczytania trzech opowiadań science-fiction nadesłanych na konkurs literacki Uranii „Fantasia Copernicana”, które pojawiły się na Portalu w dziale „Fantastyka naukowa” oraz do zapoznania się z postaciami Autorek!

Zielonookie

Zielonookie” to opowiadanie Agaty Sobisz, które powstało z głębokiej inspiracji życiem Mikołaja Kopernika. Autorka wykorzystuje studia, które Kopernik podejmował na Akademii Krakowskiej i we Włoszech, jego znajomość kilku języków, kontakty z wieloma wpływowymi osobami, a także wszechstronne wykształcenie, które pozwalają bohaterowi opowiadania zrealizować się w roli... prywatnego detektywa!

Agata Sobisz

Na zdjęciu: Agata Sobisz, autorka opowiadania „Zielonookie”. Źródło: zbiory własne Autorki.

Oto co Autorka pisze o sobie:

Jestem dumną Podlasianką, która od paru dobrych lat mieszka w Lęborku. Ukończyłam polonistykę w Białymstoku, obecnie pracuję jako koordynator transportu.

Odkąd pamiętam ciekawi mnie człowiek jako jednostka na przestrzeni geografii, wieków, epok, literatury, kultury, religii, psychologii i socjologii. Choć muszę przyznać, że raczej jestem retro i mam wrażenie, że bieżący świat trochę mnie omija.

Gdy coś mnie interesuje, potrafię się w tym zatracać na całe dni, czasem tygodnie. Chcę nasycić się wiedzą na dany temat. Uwielbiam się uczyć nowych języków, chociaż z każdym kolejnym rokiem mam na to coraz mniej czasu. Gdy potrzebuję odpocząć, ćwiczę siłowo.

Sprawuję pieczę nad dwiema kotkami, ale dopuszczam możliwość, że to one opiekują się mną.

Od pięciu lat jestem szczęśliwą żoną, mężczyzny, który cierpliwie znosi całe to szaleństwo.

Aurora Borealis

Aurora Borealis to opowiadanie Agnieszki Sławińskiej nadesłane na konkurs literacki Uraniii w dwóch częściach: „Aurora Borealis - Zagubieni” i „Aurora Borealis - Odnalezieni”.

Agnieszka Sławińska

Na zdjęciu: Agnieszka Sławińska, autorka opowiadań „Aurora Borealis - Zagubieni” i „Aurora Borealis - Odnalezieni”. Źródło: zbiory własne Autorki.

Agnieszka Sławińska jest doktorem nauk historycznych, absolwentka Historii i Politologii Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Interesuje się tematyką kobiet walczących w ramach drugiej konspiracji niepodległościowej (Więźniarki polityczne z Bojanowa. Łagier dla dziewcząt w latach 1952–1956) oraz historią regionalną dotyczącą ziemi sochaczewskiej. Pisze scenariusze słuchowisk (Cud nad Wisłą. Bitwa warszawska 1920 dla Programu Pierwszego Polskiego Radia) przedstawień, akademii. Jej powieść Robotnik została wyróżniona w konkursie Pokolenie Solidarności; laureatka III miejsca w prozie w konkursie Pisanie dobre na chandrę

Dodała: Joanna Molenda-Żakowicz

Zdjęcie ilustracyjne: Susan Weber@Unsplash