Przejdź do treści

Rekordowe tempo startów rakiety Falcon 9. Udany lot Starlink 4-16

falcon 9

Z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9 firmy SpaceX. Na orbitę w ramach misji Starlink 4-16 trafiło kolejnych 53 satelitów sieci telekomunikacyjnej Starlink.

17. w tym roku start rakiety Falcon 9 przeprowadzono 29 kwietnia 2022 r. ze stanowiska SLC-40 na kosmodromie Cape Canaveral. Rakieta wystartowała do misji o 23.27 czasu polskiego. Lot przebiegł pomyślnie i po około godzinie górny stopień Falcona wypuścił wszystkie statki na niskiej orbicie okołoziemskiej.

W locie wykorzystano używany dolny stopień rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1062. Latał on już wcześniej w pięciu misjach:  GPS III SV04GPS III SV05załogowym locie Inspiration4misji Starlink 4-5 oraz załogowym locie do stacji ISS Axiom-1. Misja była rekordowa pod względem ponownego przygotowania do lotu tego samego egzemplarza członu rakietowego. Ostatnią misją realizowaną przez ten stopień był załogowy lot Axiom 1 na początku kwietnia. Firmie SpaceX udało się wyremontować i przygotować stopień do kolejnego lotu w czasie 21 dni, czym pobiła o prawie tydzień poprzedni rekord.

Dodatkowo w rekordowo krótkim czasie przygotowano do kolejnego lotu stanowisko startowe. Misja Starlink 4-16 odbyła się zaledwie 8 dni od poprzedniej misji Starlink z tej platformy!

Ponownie po tym locie dolny stopień wrócił na Ziemię, lądując przy włączonym jednym silniku Merlin 1D na autonomicznej barce JRTI na Oceanie Atlantyckim. W misji odzyskano także pary owiewek aerodynamicznych, które chroniły ładunek w locie atmosferycznym.


O sieci Starlink

SpaceX kontynuuje bardzo wysokie tempo przeprowadzania misji budujących własną megakonstelację telekomunikacyjną Starlink. Starlink to sieć satelitów umożliwiających szerokopasmowy i o niskich, jak na usługę satelitarną, opóźnieniach dostęp do sieci Internet. Głównymi klientami sieci mają być osoby czy organizacje, które są zlokalizowane w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

W maju 2021 r. SpaceX zakończył budowę pierwszej powłoki orbitalnej sieci satelitów Starlink. Teraz firma zapełnia kolejną powłokę oznaczoną cyfrą 4 (stąd nazwy misji 4-X). Ta powłoka to orbity o bardzo podobnych parametrach do pierwszej powłoki: wysokości 540 km i inklinacji 53,2 stopni. Do końca roku SpaceX chce przeprowadzić 40 takich misji. Do tej pory we wszystkich misjach Starlink wysłano łącznie ponad 2400 satelitów!
 

 


Więcej o sieci Starlink


 

 

Obecnie w misjach są wysyłane satelity Starlink wersji V1.5. Każdy z nich ma masę około 300 kg. Ich ładunek telekomunikacyjny składa się z anten obsługujących pasma radiowe Ka i Ku oraz laserów i systemów odbiorczych do międzysatelitarnej komunikacji laserowej. Statki mają też zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od nich. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają swoje pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.

Sieć Starlink znajduje coraz szersze grono użytkowników. 21 kwietnia 2022 r. czarterowa firma lotnicza JSX ogłosiła, że na pokładzie swoich samolotów udostępni pasażerom za darmo dostęp do sieci Internet z satelitów Starlink. 25 kwietnia 2022 r. dołączył do nich pierwszy duży przewoźnik lotniczy – linie Hawaiian Airlines. Usługę internetu satelitarnego testowały też linie Delta Airlines czy amerykańskie wojsko. Sieć Starlink pomaga także w Ukrainie. SpaceX dostarczył do kraju terminale do komunikacji satelitarnej. Korzystają z nich instytucje państwowe, a teraz w regionie wokół Kijowa, skąd wycofały się wojska rosyjskiego agresora, sieć od Starlinków przyspieszyła przywrócenie łączności w zniszczonych obszarach.

Podsumowanie

Była to już 17. misja firmy SpaceX w 2022 r. Amerykańskie przedsiębiorstwo stoi na czele organizacji przeprowadzających loty orbitalne na świecie. Był to historycznie 150. start rakiety Falcon 9 – od kilku lat dominującego systemu nośnego na świecie. SpaceX wypracowało niezwykłe tempo przeprowadzania misji. W ostatnich miesiącach firma osiągnęła zapowiadany wiele lat temu cel utrzymania częstotliwości startów swojej rakiety Falcon 9 na poziomie 1 lot na tydzień.

W następnych tygodniach nie zapowiada się na spowolnienie tempa. W planach na maj są kolejne loty z satelitami Starlink i misje dla klientów zewnętrznych. Firma SpaceX będzie też wraz z agencją NASA obsługiwać powrót astronautów misji Crew-3 z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Niedawno zaś, bo 27 kwietnia 2022 r. przeprowadziła lot astronautów misji Crew-4 do stacji.

 

Więcej informacji:


Na podstawie: NSF/SpaceX

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca w misji Starlink 4-16. Źródło: SpaceX.

Reklama