Przejdź do treści

Troje astronautów wróciło na Ziemię w statku Sojuz MS-17

img

W statku Sojuz MS-17 na Ziemię powróciło z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej troje astronautów. Tym samym zakończyła się 64. Ekspedycja w historii stacji.

Statek Sojuz MS-17 odłączył się 17 kwietnia 2021 r. z portu w module Poisk w rosyjskiej części stacji. Na pokładzie powracającego na Ziemię statku znaleźli się: Sergiej Ryżikow, Sergiej Kud-Swerczkow (obaj Rosja) i Kate Rubins (USA).

Po oddokowaniu statek oddalał się od kompleksu orbitalnego i wykonywał autonomiczny lot przez 2,5 godziny. Następnie o 7.01 czasu moskiewskiego na niecałe 5 minut odpalił silniki modułu serwisowego, by wykonać manewr deorbitacji.

Po oddzieleniu się elementów statku, astronauci pozostający w kapsule powrotnej rozpoczęli zniżanie. Wejście w atmosferę nastąpiło o 7.32 czasu moskiewskiego. Lot przebiegł pomyślnie i kapsuła opadła na spadochronach i dotknęła powierzchni o 7.55 w okolicy miasta Żezkazgan na stepach w Kazachstanie.


Relacja agencji Roskosmos z powrotu statku Sojuz MS-17.

Dla Ryżikowa i Rubins były to drugie wykonane loty kosmiczne. Swoją pierwszą misję wykonał Sergiej Kud-Swerczkow. Cała trójka spędziła na orbicie 185 dni, wystartowała do stacji 14 października 2020 r. - tym samym statkiem, którym dziś wróciła na Ziemię.

Podczas pobytu na ISS tych astronautów do stacji przyleciała pierwsza kontraktowa misja komercyjnego statku Crew Dragon (Crew-1) oraz niedawno załogowy statek Sojuz MS-18. Astronauci misji Sojuz MS-17 przyjmowali też trzy statki towarowe podczas swojego pobytu na stacji: Progress MS-16, Cygnus NG-15 oraz Dragon CRS-21.

Sergiej Kud-Swerczkow brał w listopadzie 2020 r. udział w spacerze kosmicznym przygotowującym do przylotu nowego naukowego modułu MLM Nauka, a Kate Rubins wychodziła w przestrzeń kosmiczną dwa razy w lutym i marcu 2021 r.

Odlot statku Sojuz MS-17 rozpoczął 65. Ekspedycję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dowództwo nad kompleksem zostało przekazane przez Sergieja Ryżikowa dla Shannon Walker.

 

Przeczytaj też: Marzec 2021 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

 

To nie koniec roszad na pokładzie ISS. Już 22 kwietnia do stacji przyleci druga kontraktowa misja (Crew-2) statku Crew Dragon z czterema astronautami. Przez kilka dni na stacji znajdzie się 11 osób. Już jednak 28 kwietnia na Ziemię wrócą członkowie misji Crew-1. Wtedy też Shannon Walker przekaże dowodzenie do astronauty japońskiego Akihiko Hoshide.

 

Więcej informacji:

Na podstawie: Roskosmos/NASA

Opracował: Rafał Grabiański

 

 

Na zdjęciu: Kapsuła statku Sojuz MS-17 opadająca na spadochronach. Źródło: Roskosmos.


 

Reklama