Przejdź do treści

Trzeci dzień listopada i już drugi start firmy SpaceX! Rakieta Falcon 9 wynosi satelitę Hotbird 13G

img

Zaledwie niecałe dwa dni po ostatnim starcie firma SpaceX przeprowadziła kolejny. Rakieta Falcon 9 wystartowała z Florydy, wynosząc satelitę telekomunikacyjnego Hotbird 13G dla firmy Eutelsat.

3 listopada 2022 r. z kosmodromu Cape Canaveral dwustopniowa rakieta Falcon 9 wystartowała ze stanowiska SLC-40. Celem lotu było wyniesienie satelity Hotbird 13G na orbitę transferową GTO do pozycji geostacjonarnej. Rakietę wystrzelono o 1.22 w nocy czasu lokalnego, niecałe dwie doby od startu rakiety Falcon Heavy z sąsiedniego stanowiska SLC-39A z wojskowym ładunkiem USSF-44.

Misja wysłała na orbitę satelitę Hotbird 13G – bliźniaczego względem Hotbird 13F, którego rakieta Falcon 9 wysłała 15 października 2022 r. W locie wykorzystano używany dolny człon Falcona 9 o numerze B1067. Brał on już wcześniej udział w 6 lotach: towarowych misjach do stacji ISS CRS-22 i CRS-25, załogowych lotach do stacji Crew-3 i Crew-4, komercyjnej misji TurkSat 5B i ostatnio we wrześniu locie z satelitami sieci Starlink 4-34.

Górny stopień rakiety po wykonaniu dwóch odpaleń wypuścił satelitę na orbicie GTO, kilkadziesiąt minut po starcie. Dolny człon po raz siódmy wrócił na Ziemię i wylądował o własnym napędzie na autonomicznej barce JRTI na Oceanie Atlantyckim.


O satelicie Hotbird 13G

Hotbird 13G to niemal identyczny satelita co wysłany w październiku Hotbird 13F. Oba bazują na nowoczesnej platformie Eurostar-NEO firmy Airbus Defence and Space. Platforma ta powstała we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

Zadaniem satelitów będzie zastąpienie funkcji telekomunikacyjnych trójki Hotbird 13B, 13C i 13D, obecnie działającej na pozycji 13E na orbicie geostacjonarnej. Satelity będą wykorzystywane do dystrybucji sygnału telewizyjnego i usług telekomunikacyjnych dla użytkowników Europy, Bliskiego Wschodu i północnej Afryki.

Statek ma masę 4500 kg, jest wyposażony wyłącznie w napęd elektryczny do manewrów orbitalnych, a para jego paneli słonecznych jest w stanie dostarczać 22 kW mocy. Na satelicie umieszczono 80 transponderów pasma Ku. Planowany czas działania to 15 lat.

Początkowo satelity Hotbird 13F i 13G miały lecieć na nowej europejskiej rakiecie Ariane 6. Jej pierwszy start opóźnił się jednak i Eutelsat postanowił przenieść usługę wyniesienia swoich statków na rakietę Falcon 9.


Podsumowanie

Była to już 51. misja firmy SpaceX i 50. lot rakiety Falcon 9 w 2022 r. W listopadzie firma chce przeprowadzić jeszcze kilka startów. Przygotowywany jest inny ładunek od Eutelsata – Hotbird 10B. Niedługo powinna wystartować misja Galaxy 31 i 32 dla amerykańskiego operatora Intelsat. W połowie listopada rakieta Falcon 9 wyniesie w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej statek towarowy CRS-26. Mniej więcej w tym samym czasie ma być wykonana misja japońskiego lądownika księżycowego HAKUTO-R. W planach w listopadzie jest też lot z satelitami Starlink.

Misja Hotbird 13G była 146. udaną misją orbitalną na świecie w 2022 r.

 


Na podstawie: SpaceX/Eutelsat/SN

Opracowanie: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca w poprzedniej misji dla Eutelsat, z satelitą Hotbird 13F. Źródło: SpaceX.

Reklama