Przejdź do treści

Falcon 9 wystrzeliwuje 53 satelity Starlink w misji Starlink 5-3

falcon 9

W pierwszym rakietowym starcie lutego firma SpaceX wystrzeliła swoją rakietę Falcon 9 z 53 satelitami sieci Starlink.

8. misja rakietowa firmy SpaceX w 2023 r. została przeprowadzona 2 lutego 2023 r. Rakieta Falcon 9 wystartowała o 8:58 czasu polskiego (w środku nocy czasu lokalnego) z wyrzutni SLC-39A na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie.

Lot przebiegł pomyślnie i już po około 9 minutach górny stopień Falcona 9 wraz z ładunkiem znalazł się na niskiej orbicie okołoziemskiej. Potwierdzenie wypuszczenia wszystkich statków otrzymaliśmy godzinę po starcie.

W misji o nazwie Starlink 5-3 wykorzystano używany dolny stopień rakiety Falcon 9 o oznaczeniu , który już wcześniej wykonywał 4 misje kosmiczne: lot towarowego statku Dragon CRS-24 do stacji ISS, misje Starlink 4-23Hotbird 13F oraz OneWeb 15. Również teraz po wykonanej pracy powrócił na Ziemię i wylądował o własnym napędzie na barce ASOG na Oceanie Atlantyckim, na północny-wschód od archipelagu Bahamów.


O sieci Starlink

Starlink to budowana przez firmę SpaceX sieć satelitów telekomunikacyjnych zapewniająca szerokopasmowy dostęp do Internetu. Głównymi klientami systemu są osoby i organizacje zlokalizowane w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

W maju 2021 roku firma zakończyła budowę pierwszej powłoki orbitalnej sieci satelitów Starlink i rozpoczęła intensywną fazę zapełniania kolejnych powłok. Od tego czasu większość misji Starlink dotyczyła powłoki nr 4, która została praktycznie zapełniona w 2022 r. Firma zaczęła też w grudniu 2022 r. rozbudowę powłoki nr 5, na której docelowo znajdować się mają znacznie większe satelity Starlink 2. generacji. Misja Starlink 5-3 to trzecia misja wysłana na tą powłokę.
 


Więcej o sieci Starlink

Historia budowy sieciKażdy aktualnie wysyłany Starlink w wersji V1.5 ma masę około 300 kg i posiada ładunek telekomunikacyjny obsługujący pasma Ka, Ku oraz lasery do komunikacji międzysatelitarnej. Na każdym satelicie umieszczono też specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych, a więc też jasność satelitów na niebie. Po wypuszczeniu Starlinków na wstępnej orbicie wspinają się one o własnym napędzie elektrycznym na docelowe pozycje.

Łącznie we wszystkich misjach firma SpaceX wysłała na orbitę już ponad 3800 satelitów Starlink! Obecnie z usług sieci korzysta już ponad milion użytkowników na całym świecie.

 

 

Więcej informacji:


Na podstawie: SpaceX/SN

Opracowanie: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z misją Starlink 5-3 ze stanowiska SLC-39A na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie. Źródło: SpaceX.

 

Reklama