Przejdź do treści

Trzy nowe opowiadania S-F już na portalu!

Stara maszyna do pisania stojąca na stole

Zapraszamy do przeczytania trzech kolejnych opowiadań science-fiction nadesłanych na konkurs literacki Uranii „Fantasia Copernicana”, które pojawiły się na Portalu w dziale „Fantastyka naukowa” oraz do zapoznania się z postaciami Autorów!

 

Solis motor, Terrae stator

Solis motor, Terrae stator” to opowiadanie nadesłane na konkurs literacki Uranii „Fantasia Copernicana” przez Piotra Perkowskiego, który tak pisze o sobie: 

Pochodzę z Olsztyna, mam szesnaście lat, uczę się w liceum na profilu matematyczno-informatycznym. Od małego mam kontakt z książkami. Na co dzień większość czasu poświęcam na czytanie. Najbardziej lubię fantastykę, ale nie mam nic przeciwko odkrywaniu nowych gatunków. W wolnym czasie pływam i biegam. Od jakiegoś czasu próbuję swoich sił w pisaniu. Moje prace nigdy wcześniej nie były publikowane. 

Piotr Perkowski

Na zdjęciu: Piotr Perkowski. Zbiory własne Autora.

Dla Autora inspiracją do napisania opowiadania „Solis motor, Terrae stator” były działanie Kościoła wobec Mikołaja Kopernika i zakazanie czytania pracy „O obrotach sfer niebieskich” oraz łacińska fraza widoczna na pomniku Kopernika w Toruniu: „Nicolaus Copernicus Thorunensis. Terrae motor, Solis Caelique stator”, co znaczy „Mikołaj Kopernik Toruńczyk. Ruszył Ziemię. Wstrzymał Słońce i Niebo”.

Opowiadanie Piotra Perkowskiego „Solis motor, Terrae stator” ukazało się w specjalnym numerze Uranii poświęconym obchodom 100-lecia Polskiego Towarzystwa astronomicznego PTA. Zapraszamy do czytania! 

 

Tunel Kopernika

Tunel Kopernika” to opowiadanie nadesłane na konkurs literacki Uranii „Fantasia Copernicana” przez Roberta Miłosza, który tak oto pisze o sobie:

Rocznik 1982 (płeć przypisana zgodna z deklarowaną); niemalże całe życie mieszkam w tym samym miasteczku. Skończyłem studia inżynierskie z transportu, ale nigdy się tym nie zajmowałem. Obecnie pracuję jako napełniacz butli gazowych.

Moje zainteresowania to Biblia, literatura i nauka (różne, różniste dziedziny: od egiptologii do fizyki cząstek elementarnych). Przyznaję jednak, że z życiorysem Kopernika nie byłem zbytnio obeznany. Tak więc Państwa konkurs zdał egzamin – w ramach przygotowań do niego musiałem odrobić pracę domową z życiorysu i w końcu choćby zajrzeć do sławnego „De revolutionibus”.

Robert Miłosz

Na zdjęciu: Robert Miłosz. Zbiory własne Autora.

Fantastyka naukowa fascynowała mnie od dziecka, z początku, chyba, ze względu na egzotyczną estetykę utworów. Dzisiaj myślę, że w szczególności hard science-fiction, mimo wielu wybitnych pisarzy, pozostaje gatunkiem niszowym i lekceważonym. Szkoda, bo naukowość tego gatunku, nie wyklucza posiadania zalet wszelkich pozostałych nurtów. To raczej wartość dodana. W dodatku obecnie do parteru spycha SF także konkurencja innych gatunków fantastyki. Cenię twórczość Zajdla, Dukaja, Clarke'a, no i oczywiście klasyków - Wellsa i Verne'a. Lem był dobry pisarz, ale z jego poglądami mi nie po drodze. 

Elementy związane z życiem i badaniami Mikołaja Kopernika, które dla Autora stanowiły inspirację do napisania tego opowiadania, to badania prowadzone przez Kopernika, które pozwoliły ustalić odległości do planet, fakt, że Kopernik postawił rewolucyjną na owe czasy tezę, że gwiazdy stałe są tak daleko, iż nie da się zaobserwować ich paralaksy oraz błędne założenia Kopernika, że orbity planet są idealnie kołowe, co zmusiło go do wprowadzenia do swej teorii niewielkich epicykli. Wspomniany w opowiadaniu „Tunel Kopernika” profesor to urodzony w Ferrarze Domenico Maria Novara, który był nauczycielem Kopernika podczas jego studiów w Bolonii.

Zapraszamy do lektury!

 

Misja Kopernik

Misja Kopernik” to opowiadanie nadesłane na konkurs literacki Uranii „Fantasia Copernicana” przez urodzonego w roku 1987 Piotra Grzegorza Orłowskiego, mieszkańca Otwocka (z urodzenia i wyboru). Pan Piotr  posiada wykształcenie wyższe zawodowe, jest dumnym ojcem dwojga wspaniałych nastolatków, jest fanem twórczości Stephena Kinga, wielbicielem fantasy i polskich autorów kryminałów oraz... niepoprawnym marzycielem. Jak sam mówi:

Piszę głównie dla samej radości tworzenia, aczkolwiek zawsze niezmiernie jest mi miło, kiedy któreś z moich opowiadań zostanie opublikowane. To kopernikańskie powstało w odpowiedzi na pytanie co by się stało, gdyby jakaś siła wyższa całkiem przypadkiem zmieniła bieg wydarzeń. Jak wyglądałby wtedy nasz świat? To, w zestawieniu z postacią jednego z najwybitniejszych przedstawicieli naszego gatunku, którzy kiedykolwiek chodzili po Ziemi – którego zresztą wciąż odkrywamy na nowo – musiało dać taki a nie inny efekt. 

Piotr Grzegorz Orłowski

Na zdjęciu: Piotr Grzegorz Orłowski. Zbiory własne Autora.

Tematyka opowiadania nadesłanego przez Autora jest luźną interpretacją wydarzeń z czasów obrony Olsztyna przed Krzyżakami pod przywództwem Mikołaja Kopernika z subtelnym nawiązaniem do jego pracy jako astronoma. Zapraszamy do przeczytania opowiadania „Misja Kopernik”!

 

Dodała: Joanna Molenda-Żakowicz

 

Zdjęcie ilustracyjne: Patrick Fore@Unsplash

Reklama