Przejdź do treści

Majowe starty rakiet

długi marsz 2C start

Jeszcze nie skończył się ten miesiąc, a już w maju 2022 roku wykonano 11 startów rakiet orbitalnych. Dziesięć zakończyło się powodzeniem, a jedna rakieta niestety nie osiągnęła orbity.


Intensywny początek maja 2022

Weekend majowy zwieńczył 3 maja start rakiety Electron firmy Rocket Lab. W misji wyniesiono aż 34 niewielkich satelitów, ale lot ten zapamiętamy bardziej z pierwszej próby wyłapania dolnego stopnia rakiety podczas powrotu na spadochronie przez helikopter, która udała się tylko częściowo. Dwa dni później z kosmodromu Taiyuan wystrzelono chińską rakietę Długi Marsz 2D z ośmioma komercyjnymi satelitami obserwacji Ziemi. 6 maja po drugiej stronie globu rakieta Falcon 9 wysłała w rekordowej misji zestaw satelitów Starlink 4-17. 9 maja ponownie mogliśmy oglądać start z Chin. W kierunku stacji kosmicznej Tiangong poleciał na rakiecie Długi Marsz 7 statek towarowy Tianzhou 4.


Trzecia z rzędu awaria rakiety Hyperbola 1

Firma iSpace przeszła do historii, stając się pierwszym prywatnym podmiotem z Chin, który osiągnął orbitę. 25 lipca 2019 roku ich niewielka wielostopniowa rakieta na paliwo stałe Hyperbola 1 wyniosła na orbitę kilka ładunków. Potem niestety każda kolejna misja tej konstrukcji nie była udana. W drugim locie w lutym 2021 roku izolacja termiczna nie oddzieliła się poprawnie w początkowej fazie wznoszenia i uszkodziła lotki stabilizujące lot, doprowadzając do utraty kontroli lotu we wczesnym etapie. Trzeci lot w sierpniu 2021 roku również nie poszedł zgodnie z planem. Tym razem zawiódł mechanizm oddzielenia owiewki aerodynamicznej osłaniającej ładunek przed atmosferą w pierwszych fazach lotu.

Firma iSpace powróciła ze swoją rakietą 13 maja 2022 roku. W misji miała wynieść satelitę teledetekcyjnego Jilin-1 Mofang 01AR, który miał zastąpić utraconego w poprzedniej awarii tej rakiety satelitę Jilin-1 Mofang 01A. Niestety i tym razem – już trzeci raz z rzędu – rakieta nie osiągnęła orbity. W oficjalnym komunikacie znalazła się tylko zdawkowa informacja o nieudanej misji. Z amatorskich nagrań można jednak wywnioskować, że zawiódł drugi stopień rakiety, który nie zdołał się uruchomić po oddzieleniu pierwszego stopnia.

starlink
Start misji Starlink 14 maja 2022 roku. Źródło: SpaceX


Wysyp Starlinków

W połowie maja firma SpaceX wykonała trzy misje satelitów Starlink w przeciągu zaledwie pięciu dni! Firma wysłała już do tej pory ponad 2500 statków z tej konstelacji.

Wszystkie loty relacjonowaliśmy na łamach portalu w osobnych artykułach:


Rosyjski satelita szpiegowski

19 maja 2022 roku z kosmodromu Plesieck przeprowadzono lot rakiety Sojuz 2.1a z satelitą wojskowym Bars-M 3 na szczycie.

Bars-M to nowa seria rosyjskich satelitów obserwacji Ziemi wysokiej rozdzielczości, przeznaczona głównie do kartografii na potrzeby wojskowe. Zastępuje sieć Kometa, której ostatni satelita trafił na orbitę w 2005 roku. Satelity Kometa wysyłały jeszcze na Ziemię kapsuły powrotne z zarejestrowanym na kliszy filmie. Statki Bars-M to pierwsze rosyjskie urządzenia tego typu, które zdjęcia w wysokiej rozdzielczości wysyłają w formacie cyfrowym drogą radiową. Każdy statek Bars-M ma masę około czterech ton i jest przystosowany do pracy przez pięć lat. Pierwszy egzemplarz systemu został wysłany w 2015 roku, drugi w 2016. Teraz, po sześciu latach przerwy, na orbitę trafił kolejny satelita z tej serii.

starliner
Statek Starliner podczas podejścia do stacji ISS. Źródło: NASA TV/Boeing


Poprawka lotu Starliner do stacji ISS

20 maja rakieta Atlas V wyniosła na orbitę statek Starliner firmy Boeing. Lot rakietowy zaczął bezzałogową testową misję do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która ma zademonstrować metodę bezpiecznego transportu załogi do ISS za pomocą statku Starliner. To powtórka podobnej misji, która nie zakończyła się powodzeniem w 2019 roku. Więcej o tej próbie pisaliśmy w osobnych artykułach o wyniesieniu statku Starliner na orbitę i udanym dokowaniu do stacji ISS.


Chiński Starlink

Z kosmodromu Jiuquan wystartowała 20 maja 2022 roku rakieta Długi Marsz 2C. W udanym locie na niską orbitę okołoziemską wyniosła trzy satelity. Jak to często bywa z chińskimi startami, niewiele wiemy o przeznaczeniu ładunków. Z oficjalnych informacji wynika, że chodzi o eksperymentalne satelity telekomunikacyjne. Być może to kolejne statki Ronghe Shiyan Weixing (3 statki tego typu były wysłane już wcześniej). Satelity RSW mogą służyć testom budowanej w przyszłości sieci satelitów dostępu do sieci Internet Xingwang. Konstelacja Xingwang ma składać się z kilku tysięcy statków i swoją architekturą przypominać komercyjny system Starlink amerykańskiej firmy SpaceX.


Opracował: Rafał Grabiański

Na zdjęciu tytułowym: Rakieta Długi Marsz 2C startująca w orbitalnej misji z 3 satelitami 20 maja 2022 roku. Źródło: Wang Jiangbo/Xinhua

Reklama