Przejdź do treści

SpaceX kontynuuje rozbudowę sieci Starlink: misja z 49 satelitami i platformą ION

starlink

Firma SpaceX wykonała kolejną misją rozbudowującą swoją telekomunikacyjną sieć satelitarną Starlink. Rakieta Falcon 9 wystartowała z kosmodormu Vandenberg i wyniosła 49 satelitów Starlink i dodatkowo włoską platformę nanosatelitarną ION.

31 stycznia 2023 r. firma SpaceX przeprowadziła swoją 8. w tym roku misję - utrzymując w ten sposób niesamowite tempo umożliwiające wykonanie około 100 lotów orbitalnych w 2023 r. Ostatni rakietowy lot orbitalny w styczniu odbył się ze stanowiska SLC-4E na kosmodromie Vandenberg w Kalifornii.

Dwustopniowa rakieta Falcon 9 wystartowała o 17.15 czasu polskiego. Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie. Już niecałe 9 minut po starcie górny stopień rakiety umieścił ładunek na wstępnej orbicie dla Starlinków. Satelity zostały wypuszczone i potem stopień wykonał dodatkowy manewr ustalający orbitę dla drugiego ładunku - platformy ION SVC009.

W locie wykorzystano używany dolny stopień rakiety Falcona 9 o oznaczeniu B1071. Wykonał on już wcześniej 6 innych misji: NROL-87NROL-85SARah-1Starlink 3-2, Starlink 4-29 oraz SWOT. Również po tym locie, po wykonanej pracy powrócił na Ziemię i wylądował o własnym napędzie na barce OCISLY na Oceanie Spokojnym.


Kolejny zestaw Starlink

Starlink to budowana przez firmę SpaceX sieć satelitów telekomunikacyjnych zapewniająca szerokopasmowy dostęp do Internetu. Głównymi klientami systemu są osoby i organizacje zlokalizowane w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

W maju 2021 roku firma zakończyła budowę pierwszej powłoki orbitalnej sieci satelitów Starlink i rozpoczęła intensywną fazę zapełniania kolejnych powłok. Od tego czasu większość misji Starlink dotyczyła powłoki nr 4, która została praktycznie zapełniona w 2022 r. Łącznie we wszystkich misjach firma SpaceX wysłała na orbitę już ponad 3700 satelitów Starlink!

Misja nazwana Starlink 2-6 oznacza, że satelity zostały wysłane na powłokę nr 2. To płaszczyzna orbitalna o wysokości 570 km i wysokiej inklinacji wynoszącej 70 stopni. To dopiero trzeci lot poświęcony wypełnianiu tej powłoki, która ostatecznie ma liczyć 720 statków. Ostatnio rozpoczęło się też wysyłanie Starlinków na powłokę nr 5, przeznaczoną dla przyszłej konstelacji Starlink 2. generacji.

 


Więcej o sieci Starlink

Historia budowy sieciObecnie w misjach Starlink są wysyłane satelity wersji V1.5 o masie około 300 kilogramów. Ich ładunek telekomunikacyjny składa się z anten obsługujących pasma radiowe Ka i Ku oraz laserów i systemów odbiorczych do międzysatelitarnej komunikacji laserowej. Satelity mają też zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.

Z systemu Starlink korzysta już ponad milion użytkowników na całym świecie. Oprócz stacjonarnych abonentów sieć wchodzi również na rynek mobilnych usług w sektorze lotniczym. W ostatnim czasie wiele linii lotniczych testowało tę usługę, a ostatnio firma SpaceX ogłosiła, że abonament lotniczy będzie dostępny od 2023 roku.

Sieć Starlink użytkowana jest nie tylko komercyjnie. System pomaga podczas klęsk żywiołowych, z usług komunikacyjnych korzysta też Ukraina do obrony swojego terytorium przed rosyjską agresją. We wrześniu 2022 roku umożliwiono korzystanie ze Starlinka w Iranie w odpowiedzi na irańską cenzurę mediów nałożoną w wyniku protestów antyrządowych.


O statku ION

W misji Starlink 2-6 oprócz Starlinków na rakiecie podróżowała platforma ION Satellite Carrier SCV009 włoskiej firmy D-Orbit. To specjalny statek przeznaczony do wypuszczania na orbicie nanosatelitów standardu CubeSat.

Platforma jest wyposażona w napęd umożliwiający modyfikację orbity dla różnych ładunków. Pierwszy statek ION został wysłany również przez rakietę Falcon 9 w styczniu 2021 r. Od tego czasu na orbicie umieszczono 7 takich platform (w tym dwie SCV 007 i 008 w locie Falcona 9 3 stycznia 2023 r.).

ION SCV009 posiada eksperymentalne ładunki do pracy na bardzo niskiej orbicie. Platforma została wyposażona m.in. w żagiel hamujący monachijskiej firmy HPS. Z pośród upublicznionych ładunków znajdujących się na platformie można też wymienić komputer pokładowy Bunny, zbudowany przez studentów szwajcarskiego EPFL czy prochy ludzkie umieszczone w specjalnych kapsułach przez firmę StardustMe.


Podsumowanie

Teraz trwają już przygotowania do kolejnej misji ze Starlinkami. Już 2 lutego 2023 r. rakieta Falcon 9 powinna wystartować z Cape Canaveral na wschodnim wybrzeżu USA i wynieść nowy zestaw satelitów. Na świecie do tej pory wykonano 14 udanych startów rakiet orbitalnych.

 

 

 

Więcej informacji:


Na podstawie: NSF/SpaceX/D-Orbit

Opracowanie: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z misją Starlink 2-4 z wyrzutni SLC-4E na kosmodromie Vandenberg w Kalifornii. Źródło: SpaceX.

 

Reklama