Przejdź do treści

Kim są autorzy niedawno opublikowanych opowiadań w konkursie Fantasia Copernicana?

Astronautka pisze powieść

Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Kopernika. Z tej okazji, w numerze 1/2023 czasopisma Urania - Postępy Astronomii ogłoszony został konkurs literacki pt. Fantasia Copernicana na teksty z dziedziny science-fiction w języku polskim, pisane prozą, inspirowane życiem Mikołaja Kopernika. 

Konkurs literacki Uranii Fantasia Copernicana trwa w najlepsze, a do Redakcji przysyłane są kolejne prace. Niedawno na portalu Uranii w dziale Fantastyka naukowa zostały opublikowane trzy opowiadania: „Zagubieni w czasie” autorstwa Marty Sikory, „Długi lot Okeanosa” autorstwa Mateusza Wójcika oraz „Kopernik 3086” autorstwa Marcina Hołowacza.

Wkrótce na portalu zostanie opublikowane opowiadanie pt. „Siedem gwiazd” autorstwa Waldemara Wieszyńskiego, które zostanie również wydrukowane w najbliższym numerze czasopisma Urania - Postępy Astronomii.

Poniżej prezentujemy sylwetki autorów, których prace ukazały się lub w najbliższym czasie ukażą się na portalu Uranii:

Marta Sikora

Marta Sikora, autorka opowiadania pt. „Zagubieni w czasie”. Źródło zdjęcia: zbiory własne Autorki.

 

Marta Sikora to prawniczka z fantazją, pisarka z klawiaturą przyszytą do dłoni i miłośniczka zwierząt, które pomagają jej udzielać porad prawnych (oczywiście, tylko w języku mruczenia). Jak sama mówi o sobie:

Gdy nie pracuję, to piszę. A gdy nie piszę, to... cóż, naprawdę, kiedy nie piszę? Pewnie zawsze i wszędzie! 

Opowiadanie Marty Sikory pt. „Zagubieni w czasie” traktuje o przygodzie, która przydarzyła się Mikołajowi Kopernikowi, przenosząc go bardzo daleko od domu.

Czy i w jaki sposób udało mu się wrócić? Cóż - zapraszamy do przeczytania pracy pani Marty!

 

Mateusz Wójcik

Mateusz Wójcik, autor opowiadania pt. „Długi lot Okeanosa”. Źródło zdjęcia: zbiory własne Autora.

 

Mateusz Wójcik, rocznik 1987, to absolwent psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego i dumny mieszkaniec tego portowego miasta. Poza pisaniem zajmuje się pirotechniką, a w wolnych chwilach grywa w gry fabularne. Jego opowiadanie na konkurs kopernikański powstało z chęci przybliżenia jednego z mniej znanych odkryć polskiego naukowca. 

Odkrycie to jest obecnie znane jako prawo Kopernika-Greshama, mówiące że jeśli jednocześnie istnieją dwa rodzaje pieniądza, pod względem prawnym równowartościowe, ale jeden z nich jest postrzegany jako lepszy, ten „lepszy” pieniądz będzie gromadzony, a w obiegu pozostanie głównie ten „gorszy”. Krótko mówiąc, prawo to mówi, że gorszy pieniądz wypiera lepszy.

Opowiadanie Mateusza Wójcika pt. Długi lot Okeanosa nawiązujące do tego prawa można przeczytać w dziale Fantastyka naukowa - zapraszamy!

 

Marcin Hołowacz

Marcin Hołowacz, autor opowiadania pt. „Kopernik 3086”. Źródło zdjęcia: zbiory własne Autora.

 

Marcin Hołowacz opisuje siebie jako skromną osobę, miłośnika zwierząt i gier:

Powiedziałbym, że wiodę raczej skromny żywot, a wolne chwile spędzam m.in. na spacerach z kundelkiem, rozrabiaką wabiącą się Luna. Moją odwieczną pasją są gry, natomiast o branży rozrywki elektronicznej zdarza mi się pisać na stronie CD-Action. Wcześniej publikowałem także artykuły dla Wirtualnej Polski. Czasami tworzę krótkie opowiadania fantastyczne i zawsze jest mi bardzo miło, gdy są rozpowszechniane.

Opowiadanie Marcina Hołowacza pt. „Kopernik 3086 traktuje o... dylematach moralnych pewnego pirata. Czy jest nim Mikołaj Kopernik? W żadnym razie. Aby dowiedzieć się, jakie myśli mogą krążą w głowie kosmicznego „biznesmena” o podejrzanej proweniencji, trzeba przeczytać opowiadanie pana Marcina!

 

Waldemar Wieszyński

Waldemar Wieszyński, autor opowiadania pt. „Siedem gwiazd”. Źródło zdjęcia: zbiory własne Autora.

 

Waldemar Wieszyński, rocznik 1960, jest absolwentem politechniki. Od najmłodszych lat zainteresowany literaturą, przede wszystkim fantastyczną oraz podróżniczą. W młodości powstały jego pierwsze opowiadania, publikowane w dzienniku regionalnym w 1985 roku. Po wieloletniej przerwie niedawno powrócił do pisania, co zaowocowało, jak do tej pory, powstaniem kilkunastu nowych opowiadań i trzech powieści.

Opowiadanie Waldemara Wieszyńskiego pt. „Siedem gwiazd” wkrótce zostanie wydrukowane na łamach czasopisma Urania - Postępy Astronomii, a następnie ukaże się na portalu Uranii w dziale Fantastyka naukowa.

Do tego czasu zapraszamy do przeczytania bardzo ciekawego opowiadania pt. Sztuczna inteligencja, które zostało nadesłane przez Waldemara Wieszyńskiego na poprzedni konkurs Uranii "Nowe dzienniki gwiazdowe". Opowiadanie to pozwala czytelnikowi zobaczyć, jak może potoczyć się jego życie, gdy sztuczna inteligencja dołoży starań, aby go uszczęśliwić. Czy będziemy zaskoczeni? Najlepiej sprawdzić samemu, czytając to opowiadanie!


 

Konkurs literacki Uranii z okazji Roku Kopernika 2023

 

Jesteś fanem fantastyki naukowej? A może próbujesz sił w pisaniu literatury science-fiction? Albo może jesteś już uznanym pisarzem i chcesz uczcić Rok Kopernika 2023? W każdym z tych przypadków możesz nadesłać swoją twórczość na konkurs literacki Uranii!

 

Aby dowiedzieć się więcej o konkursie, wejdź tutaj.

 

Informacje o Autorach zebrała Joanna Molenda-Żakowicz

Źródło ilustracji: studio Kapwing

 

Reklama