Przejdź do treści

Rakietowa niedziela. Wystartowało chińskie obserwatorium Słońca

img

W nocy z soboty na niedzielę przeprowadzono na dwóch stronach naszej planety udane starty rakiet orbitalnych. Z USA wystartował Falcon 9 z komercyjnymi satelitami telekomunikacyjnymi. W Chinach rakieta wysłała w przestrzeń kosmiczną nowe obserwatorium słoneczne.


Zwalnianie miejsca dla 5G

Ze stanowiska SLC-40 na kosmodromie Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9 firmy SpaceX z parą satelitów telekomunikacyjnych Galaxy 33 i 34 amerykańskiego operatora Intelsat.

Dwustopniową rakietę wystrzelono 8 października 2022 r. o 1.05 w nocy czasu polskiego. Już około 8 minut po starcie górny stopień wyłączył pojedynczy silniki Merlin Vacuum, znajdując się na wstępnej orbicie. Drugie odpalenie wykonał po 26 minutach dryfu. Silnik działał przez 47 sekund i to wystarczyło, aby ustalić orbitę transferową do geostacjonarnej GTO. Pierwszy satelita Galaxy 33 został wypuszczony 33 minuty po starcie, kilka minut później również Galaxy 34 odłączył się od rakiety. Statek Galaxy 33 o własnym napędzie przemieści się teraz do pozycji 133 W na orbicie geostacjonarnej, Galaxy 34 zajmie pozycję 129 W.

Dolny stopień rakiety po wykonanej pracy odłączył się od lecącej na orbitę rakiety i wrócił na Ziemię. Wylądował na barce ASOG na Oceanie Atlantyckim. Było to już jego 14. lądowanie. Stopień o oznaczeniu B1060 wyrównał tym samym rekord ponownego wykorzystania w misjach kosmicznych, brał udział w misjach:  GPS III SV-03Starlink L11Starlink L14TurkSat 5AStarlink L18Starlink L22Starlink L24Transporter-2Starlink 4-3Starlink 4-6Starlink 4-9Starlink 4-14 i Starlink 4-19.

img

W misji wysłano parę satelitów Galaxy 33 i Galaxy 34 dla dużego operatora telekomunikacyjnego Intelsat. Satelity zostały zbudowane dla tej firmy przez Northrop Grumman na bazie jej platformy GeoStar 3. GeoStar 3 to platforma wspierająca satelity do masy poniżej 1 t i udostępniająca przez swój system zasilania do 8 kW mocy.

Satelity zostały wyposażone w ładunek telekomunikacyjny umożliwiający komunikację wyłącznie w paśmie C. Urządzenia zostały zbudowane w ramach programu Federalnej Komisji Łączności zwalniającej część spektrum częstotliwości pasma C na potrzeby rozwijającej się w USA naziemnej sieci 5G. Operatorzy naziemni dofinansowują specjalne granty dla operatorów satelitarnych, by ci mogli umieścić zastępcze satelity do końca 2023 roku.

Był to już 46. start rakiety Falcon 9 w 2022 roku. Rakieta jest zdecydowanym liderem liczby startów orbitalnych w tym roku na świecie.


Chińskie kosmiczne obserwatorium Słońca

Zaledwie pół godziny po starcie Falcona 9, z drugiej strony globu na kosmodromie Jiuquan wystartowała rakieta Długi Marsz 2D. W udanej misji wyniosła chińskiego satelitę heliofizycznego Kuafu-1 znanego też z angielskiej nazwy Advanced Space-based Solar Observatory (ASO-S).

ASO-S to ważący 860 kg satelita badawczy, w całości dedykowany badaniu Słońca. Powstał na zlecenie Chińskiej Akademii Nauk. Został wysłany na okołoziemską orbitę heliosynchroniczną, gdzie przez całą dobę będzie mógł prowadzić obserwacje Słońca. Na jego pokładzie umieszczono zestaw trzech instrumentów naukowych: wektorowy magnetograf, teleskop słoneczny linii Lyman-alpha i rejestrator obrazu pasma rentgenowskiego.

Satelita ma pomóc w badaniu zależności między słonecznym polem magnetycznym, rozbłyskami słonecznymi i koronalnymi wyrzutami masy (CME). Dzięki zastosowanym instrumentom będzie można jednocześnie prowadzić obserwacje pola magnetycznego całego widocznego dysku Słońca i wykonywać spektroskopie wysokich energii (UV i promieniowanie rentgenowskie) rozbłysków słonecznych i koronalnych wyrzutów masy.

Naukowcy liczą na pracę nowego obserwatorium przez co najmniej 4 lata. Statek będzie wysyłał 500 GB danych dziennie w trakcie sesji komunikacyjnych z trzema stacjami naziemnymi w Sanya, Kashgar i Pekinie. Surowe dane będą następnie wysyłane do obserwatorium Purple Mountain, gdzie będą przetwarzane.


Podsumowanie

Na świecie przeprowadzono do tej pory w 2022 roku 129 udanych startów rakiet orbitalnych. Aż 66 to były starty amerykańskich rakiet, na drugim miejscu w tym zestawieniu są Chiny z 42 przeprowadzonymi misjami orbitalnymi.

 

 

Na podstawie: SpaceX/Xinhua/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Długi Marsz 2D startująca z sondą badań Słońca Kuafu-1. Źródło: Wang Jiangbo/Xinhua.

 

Reklama