Przejdź do treści

Rekordowy start rakiety Falcon 9. Nowe satelity Starlink na orbicie

falcon 9

Rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę okołoziemską kolejny zestaw 53 satelitów Starlink. Był to rekordowy start firmy SpaceX: po raz 13. wykorzystano w tym locie ten sam dolny stopień rakiety i kolejny raz wrócił on na Ziemię.

Start przeprowadzono 17 czerwca 2022 r. z florydzkiego kosmodromu Cape Canaveral. Rakieta Falcon 9 wystartowała o 18.08 czasu polskiego ze stanowiska SLC-39A. Wszystkie etapy lotu przebiegły pomyślnie i po 8 minutach i 45 sekundach górny stopień wraz z ładunkiem trafił na wstępną orbitę. Po około 15 minutach od startu cały zestaw 53 satelitów został wypuszczony naraz.

W misji Starlink 4-19 wykorzystano używany dolny stopień rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1060, który brał już udział wcześniej w 12 misjach: GPS III SV-03Starlink L11Starlink L14TurkSat 5AStarlink L18Starlink L22Starlink L24Transporter-2Starlink 4-3Starlink 4-6Starlink 4-9 i ostatnio 21 kwietnia Starlink 4-14. Stał się tym samym najczęściej wykorzystywanym dolnym stopniem – jako pierwszy poleciał w misji kosmicznej 13. raz. Po wykonanej pracy oddzielił się od górnego stopnia i ponownie wrócił na Ziemię, lądując o własnym napędzie na autonomicznej barce ASOG na Oceanie Atlantyckim.


O sieci Starlink

Starlink to sieć satelitów umożliwiających szerokopasmowy i o niskich jak na usługę satelitarną opóźnieniach dostęp do sieci Internet. Głównymi klientami sieci są osoby i organizacje zlokalizowane w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne.

W maju 2021 r. SpaceX zakończył budowę pierwszej powłoki orbitalnej sieci satelitów Starlink. W ubiegłym roku rozpoczęła się też intensywna faza zapełniania kolejnej powłoki, oznaczonej cyfrą 4 (stąd nazwy misji 4-X). Są to orbity o wysokości 540 km i inklinacji 53,2 stopni – bardzo podobne parametrami do zapełnionej już wcześniej powłoki nr 1. Do końca 2022 r. SpaceX chce przeprowadzić 40 lotów z satelitami Starlink. We wszystkich misjach Starlink do tej pory wysłano już łącznie ponad 2600 satelitów!

 


Więcej o sieci StarlinkObecnie w misjach są wysyłane satelity Starlink wersji V1.5. Każdy z nich ma masę prawie 300 kg. Ich ładunek telekomunikacyjny składa się z anten obsługujących pasma radiowe Ka i Ku oraz laserów i systemów odbiorczych do międzysatelitarnej komunikacji laserowej. Statki mają też zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od nich. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają swoje pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.


Podsumowanie

Był to już 24. lot rakiety Falcon 9 w 2022 r. Firma SpaceX prawdopodobnie pobije w tym roku swój rekord liczby startów orbitalnych. Większość z nich poświęcona jest budowie własnej sieci Starlink, ale rakiety Falcon 9 wysyłają też dużo satelitów dla zewnętrznych klientów i wykonują misje załogowe programu NASA i swoje własne. 13. lot tego samego dolnego stopnia rakiety Falcon 9 pokazuje też korzyści w ponownym wykorzystywaniu elementów swoich rakiet. Ostatnie 4 misje rakietowe przy użyciu dolnego stopnia wykorzystanego w tej misji były przeprowadzone w odstępie poniżej 2 miesięcy, co świadczy o ustabilizowanym już procesie remontu stopni rakietowych po odzysku.

Dodatkowo misja Starlink 4-19 była setną misją, w której wykorzystano używany dolny stopień rakiety Falcon 9. Wystarczy powiedzieć, że oprócz wahadłowców kosmicznych żaden orbitalny system rakietowy na świecie nie był ponownie wykorzystywany. Najbliżej takich możliwości jest w tej chwili firma Rocket Lab, która aktywnie nad tym pracuje i wykonuje już pierwsze próby odzysku dolnego stopnia swojej rakiety Electron.

Na świecie przeprowadzono już w tym roku 62 udane loty orbitalne.

 

Więcej informacji:


Na podstawie: NSF/SpaceX

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink 4-19. Źródło: SpaceX.

Reklama