Przejdź do treści

Rakieta Falcon 9 wynosi 40 satelitów OneWeb. Blisko globalnego zasięgu sieci

start falcon 9 oneweb 17

Firma SpaceX przeprowadziła start rakiety Falcon 9 do misji OneWeb 17, wysyłającej dla konkurencyjnej sieci telekomunikacyjnej zestaw 40 satelitów.

Lot OneWeb 17 odbył się 9 marca 2023 r. Rakieta Falcon 9 wystartowała o 20.13 czasu polskiego ze stanowiska SLC-40 z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie. Był to już trzeci lot, który firma SpaceX wykonuje dla spółki OneWeb. OneWeb to konkurencyjna sieć telekomunikacyjna dla budowanej przez SpaceX sieci Starlink. Współpraca firm powstała po zerwaniu kontraktu z rosyjską agencją Roskosmos, która do czasu agresji Rosji na Ukrainę obsługiwała wszystkie loty tego systemu.

Wszystkie fazy lotu rakiety Falcon 9 w misji OneWeb 17 przebiegły prawidłowo. Już niecałe 9 minut po starcie górny stopień rakiety umieścił siebie wraz z ładunkiem na wstępnej orbicie okołoziemskiej. Potem nastąpiła trwająca około 47 minut faza dryfu, po której górny człon odpalił krótko raz jeszcze, by wspiąć się na docelową orbitę. Po tym manewrze rozpoczął się proces wypuszczania parami wszystkich 40 satelitów. Ostatnie statki opuściły pokład rakiety 1 godzinę i 35 minut po starcie.

satelity wypuszczanie
Satelity OneWeb podczas wypuszczania przez górny stopień rakiety Falcon 9. Źródło: SpaceX.

W misji wykorzystano używany stopień rakietowy. Dolny człon o oznaczeniu B1062 jest już weteranem lotów kosmicznych, bo brał udział wcześniej w 12 lotach:


Po wykonaniu zadania rozpędzenia rakiety 1. stopień został odrzucony i powrócił na Ziemię, lądując o własnym napędzie na wyznaczonym lądowisku LZ-1 na terenie florydzkiego kosmodromu.


O misji OneWeb 17

OneWeb to sieć satelitów telekomunikacyjnych, dostarczających usługę dostępu do Internetu o wysokiej przepustowości i niskich opóźnieniach dla komercyjnych klientów instytucjonalnych i sektora publicznego. System jest zarządzany przez rząd brytyjski, firmę Eutelsat i fundusz inwestycyjny Bharti Enterprises. W pierwszej fazie budowy konstelacja ma składać się z 648 satelitów na 12 różnych płaszczyznach na niskiej orbicie okołoziemskiej.

oneweb
Satelity OneWeb zintegrowane z ładownią indyjskiej rakiety LVM3 przed misją OneWeb 18. Źródło: OneWeb.

Każdy z satelitów OneWeb pierwszej generacji waży 147 kg. Statki powstają w oparciu o platformę satelitarną Arrow, produkowaną przez spółkę OneWeb Satellites wraz z firmą Airbus. Ładunek telekomunikacyjny satelitów to po dwie anteny pasma Ku i Ka. Pasmo Ku służy do komunikacji satelitów z odbiorcami, a anteny pasma Ka pozwalają na łączenie się ze stacjami naziemnymi. Mimo, że satelity trafiają na wstępną orbitę o wysokości około 450–480 km, to po testach dolatują o własnym napędzie do docelowej pozycji - orbity polarnej o wysokości 1200 km. Każdy z nich ma działać przez 7 lat.

Firma planowała ukończyć pierwszą fazę budowy sieci jeszcze w 2022 roku. Rosyjska agresja na Ukrainę w 2022 r. zakończyła jednak współpracę z agencją Roskosmos, która obsługiwała 13 pierwszych lotów budowy sieci. Po zerwaniu współpracy OneWeb znalazł miejsce na indyjskich rakietach i amerykańskim Falconie 9 firmy SpaceX. Pierwszy z zastępczych lotów na rakiecie LVM3 odbył się w październiku 2022 r., kolejna na rakietach Falcon 9 w grudniu 2022 r i styczniu 2023 r.

Po tym locie OneWeb posiada już orbicie 582 z 648 planowanych satelitów. Spółka jest obecnie właścicielem drugiej pod względem liczności sieci satelitarnej na świecie. Tylko jednego startu brakuje do zakończenia budowy sieci pierwszej generacji i osiągnięcia globalnego zasięgu. Powinno to nastąpić już pod koniec marca, kiedy planowana jest misja OneWeb 18 na indyjskiej rakiecie LVM3.


Podsumowanie

To był już 16. lot rakietowy firmy SpaceX w 2023 r. 15 z nich to były starty rakiety Falcon 9, a w jednym locie startowała rakieta Falcon Heavy. Firma utrzymuje rekordowe tempo startów - prawie jeden lot orbitalny co średnio 4 dni. Jeszcze w marcu rakiety Falcon 9 wyniosą misję towarową CRS-27 do stacji ISS, satelity telekomunikacyjne dla firmy SES oraz pewnie kolejnych kilka zestawów satelitów Starlink.

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: OneWeb/RussianSpaceWeb/Arianespace/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Start rakiety Falcon 9 z satelitami misji OneWeb 17. Źródło: SpaceX.

 

Reklama