Przejdź do treści

Rok 2019 jest rokiem ważnych rocznic. Swoje stulecie obchodzi Międzynarodowa Unia Astronomiczna, a na naszym polskim podwórku świętujemy 100 lat istnienia czasopisma Urania–Postępy Astronomii oraz działania Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii — naszego współwydawcy.

Nie sposób podsumować w kilku zdaniach historii najstarszego czasopisma popularnonaukowego o astronomii w Polsce, a także jednego z najstarszych aktywnie ukazujących się czasopism o tej tematyce na świecie. Spróbuję więc tylko krótko przedstawić, gdzie Urania jest w tej chwili i jak trafia do miłośników badań kosmosu.

Trzon działalności to trzymana przez was gazeta. Nasz dwumiesięcznik z okazji tego jubileuszu doczekał się odnowienia szaty graficznej. Z informacjami o astronomii i astronautyce docieramy też od prawie 22 lat przez Internet. Portal Uranii (dostępny pod adresem urania.edu.pl) był jedną z pierwszych stron poświęconych tematyce astronomii w polskiej sieci i jest w tej chwili jednym z największych źródeł aktualności o astronomii i astronautyce w Polsce. Cieszymy się, że możemy w ten sposób trafiać z aktualnościami do ekranów waszych komputerów. Od niedawna również w unowocześnionej formie, przystosowanej do czytania na urządzeniach mobilnych.

Polska ma wielkie naukowe tradycje związane z astronomią. Teraz też jesteśmy świadkami coraz bardziej śmiałych kroków stawianych przez nasz kraj w sektorze kosmicznym. Coraz częściej mamy okazję wspominać o budowanych w Polsce komponentach do satelitów, kluczowym sprzęcie, wykorzystywanym w badawczych sondach kosmicznych i powstających firmach konkurujących na świecie w wielu gałęziach przemysłu kosmicznego.

W ten trend wpisuje się też Urania. Coraz więcej piszemy o sektorze kosmicznym w Polsce i na świecie, relacjonujemy już nie tylko wyniki badań naukowych z wykorzystaniem sond kosmicznych, ale też coraz częściej opisujemy zastosowanie technologii kosmicznych w życiu codziennym.

W 2019 r. rozpoczyna się realizacja Polskiej Strategii Kosmicznej. Stworzony przez Polską Agencję Kosmiczną trzyletni plan ramowy ma pomóc w zdefiniowaniu kierunków rozwoju polskiego sektora kosmicznego.

W tym roku nie zabraknie na pewno tematów dotyczących polskiej działalności w branży kosmicznej. Sonda InSight powinna rozpocząć eksperyment Heat Probe, którego mechanizm penetrujący grunt został wykonany w Polsce. W kwietniu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej poleci 5. polski satelita, zbudowany przez studentów uczelni AGH i UJ w Krakowie. Na pewno nie raz napiszemy o wygranych przez polskie firmy kontraktach na wykonanie podsystemów do ambitnych misji kosmicznych.

Jestem pewien, że Urania dokłada dużą cegiełkę w budowaniu świadomości o badaniach kosmosu w Polsce i w zwiększaniu zainteresowania astronomią. Wierzę, że nasza praca może zainspirować do wyboru naukowej ścieżki kariery w dziedzinie astronomii lub zainteresuje przyszłych inżynierów pracą w sektorze kosmicznym. Dlatego też ważne jest docieranie do jak największej grupy odbiorców za pomocą mediów społecznościowych, nowoczesnego portalu i czasopisma.

100-lecie czasopisma to powód do świętowania, ale też motywacja do pracy, by wciąż rzetelnie
opisywać postępy astronomii i astronautyki i z tymi informacjami docierać do jeszcze szerszego grona odbiorców w naszym kraju.

Rafał Grabiański

 

Zobacz spis treści Uranii nr 1/2019